| CăTăLiNaenebrega a întrebat:

Am cumpărat un iPhone 4 de pe AliExpress(nu fac reclamă).Dar nu sunt sigura daca este original.Eu m-am uitat pe net si m-am informat cum sa faci diferenta intre un iPhone 4 Fake si unul original...
Va rog sa îmi răspundeți daca știți...sau daca ați mai achiziționat telefoane de pe AliExpress...
Mulțumesc din suflet! :laughing))laughing)hee hee)laughing)

Răspuns Câştigător
| PrincessFlow01323 a răspuns:

Am achizitionat, sau ma rog, un membru din familia mea si-a achizitionat un Samsung Galaxy S5 de pe AliExpress si se pare ca era un fake destul de reusit. Ca in cazul tau, nu iti dai seama daca e fake sau real. Eu mi-am dat seama ca e fake, vazand ca (,) cele 2 camere foto aveau o calitate mai slaba(Mi-am dat seama cand am mai facut o poza cu un alt telefon, S4, in aceeasi incapere si era logic ca S5 sa faca mai bine, dar S4 a facut de 10x mai bine) si atunci cand primeam notificari in limba chineza de la un program care ajuta telefonul sa functioneze. Tot ce pot sa iti spun este ori sa te duci la un specialist, ori sa umbli cat mai mult in toate aplicatiile preinstalate si sa te uiti la detaliile aplicatilor respective. Sau te mai poti uita la detaliile telefonului, de la setari! Sper ca te-am putut ajuta cat de cat :3

1 răspuns:
| andutzu2000 a răspuns:

Cum deosebim un Iphone original de replica?

in primul rand cel mai usor iti dai seama din design si calitatea materialelor…(desi asta te poate insela cel mai usor pentru ca sunt copii fidele)
butonul de silent la ORICE iphone are culoarea ROSIE cand il dai in jos pentru silent
softurile de replici nu au nimic in comun cu IOS-ul, merg tot pe JAVA
incerci sa vezi daca se conecteaza la APP Store
vezi daca merge facut update la software
cont de Icloud sau macar sa mearga sa-ti faci
te uiti daca merge wifi-ul
te uiti sa-ti afiseze informatiile despre soft
inainte sa pleci de acasa te interesezi ce BASEBAND are
mai departe vezi daca are la PRIVACY informatii despre ADD-uri(reclame). Le gasesti in settings-privacy.
daca ai un laptop dupa tine, instaleaza ITunesc si daca il vede Itunes e perfect, e chiar Iphone