| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

daca plec din tara in cehia si imi activez romingul pe o cartela de Orange sau Vodafone pot sa sun acolo pe cineva sa vina in gara dupa mine de pe catela romaneasca

2 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Functioneaza.roamingul se activeaza automat atunci cand ai trecut granita. Si telefonul prinde semnal ...De acolo din tara unde esti..Si te muta pe reteaua lor. Eu am stat cu cartela de Romania 2 luni in tara straina..Automat tarifele erau mari. 80 centi.

| pilaf a răspuns:

Da. Dacă ai credit, sigur că funcționează dacă ai roaming activat.