| George_Ionut_1997 a întrebat:

Nu de mult mi-am achizitionat un telefon din SUA. N-am nici o problema cu el decat ca, asa cum ma asteptam, mi-a dat un adaptor pentru priza de acolo... Am zis "Nici o problema, am unul acasa pentru priza din Romania." Ca sa vezi surpriza: nu merge! Mufa USB intra in portul adaptorului (ma gandesc ca astea is toate la fel) dar can il bag in priza (se aprinde ledul de pe adaptor lasandu-ma sa stiu ca merge) dar telefonul nu se incarca... Am crezut ca-i de la cablul de date, dar cand l-am conectat la PC merge fara nici o problema. Intrebarile mele sunt: Imi afecteaza cu ceva bateria telefonului daca incarc de la PC? Daca da, si trebuie sa cumpar un adaptor nou, cum imi pot da seama ca merge si l-am cumparat pe cel potrivit? (Nu ma prea pricep la la chestii de astea dar stiu ca-i ceva cu voltajul si amperii big grin)
PS: Telefonul este un Sony Xperia L.

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Pai tipul asta de telefoane se incarca doar cu adaptorul original sau incarcatoare care stiu sa il pacaleasca ca ar fi originale. Nu il afecteaza incarcarea de la PC. Daca pe adaptorul american scrie ca suporta orice tensiune intre 100 si 240 de volti, cumpara un stecher de priza americana si il vei putea incarca si fara a fi la PC.

3 răspunsuri:
| Merekill a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa mergi la un service GSM si 99% o rezolvi

| Maria_Merry_1987 a răspuns:

Nu cred ca afecteaza cu nimic, am incarcat multe telefoane la PC...