| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

stiti dupa cat timp pot rezilia de la telekom dupa reinoirea contractului? sunt foarte nemultumit de ei.
Funda ^_^

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricand daca n-ai luat nimic de la ei, cadou. Inapoiezi echipamentul imprumutat si gata. Trebuie sa-i anunti cu 30 de zile in avans. Daca nu inteleg de vorba buna te poti adresa protectiei consumatorului. Sa ai grija sa ai dovezi ca le-ai cerut reziliere4a. Inregistrari telefonice, cu o camera de filmat sau prin microfon sau camera Web pe PC. Unde ai inregistrat sa nu stergi. Poti face doar copii ale inregistrarilor.

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru Salontanul):

Aha. eu le-am trimis 2 emails prin care am cerut rezilierea insa au trecut 4 zile si nu primesc raspuns. ar trebui sa sun sau sa merg la sediu?

| Salontanul a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

E mai bine sa suni.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă a expirat perioada MINIMĂ contractuală şi ai reînnoit Contractul ( sau s-a prelungit tacit ) FĂRĂ a beneficia de vreo ofertă sau FĂRĂ a schimba planul tarifar ( tipul abonamentului ), atunci îl poţi rezilia ORICÂND fără a plăti vreo taxă!

În caz contrar, se consideră că este vorba de un Contract NOU şi, în general, dacă doreşti rezilierea Contractului ÎNAINTE de expirarea termenului MINIM ( Contract pe minim 2 ani - bănuiesc ), atunci TREBUIE să PLĂTEŞTI contravaloarea abonamentului pe lunile rămase!

Preferabil ca Cererea de renunţare la abonament prin denunţare unilaterală să o transmiţi în SCRIS, prin Poştă ( scrisoare recomandată cu Confirmare de primire )!

Asta pentru a putea demonstra respectarea termenului de preaviz de 30 de zile ( care se scurg de la data la care au primit Cererea ta, dată menţionată pe Confirmarea de primire care se întoarce la tine )!

Astfel că, la cel puţin 30 de zile după acea dată, va înceta Contractul DACĂ plăteşti contravaloarea pe lunile rămase!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Cu plăcere happy

O seară/noapte frumoasă.

| Scorpiel a răspuns:

Reinoirea contractului inseamna ca ai semnat o prelungire? Daca nu ai semnat o prelungire poti sa reziliezi oricand contractul, doar ca trebuie sa meri la un magazin Telekom sau partener sa poti face pasul asta.