| ReTz a întrebat:

Htc Desire 610 de 8GB sau iPhone 4S 16GB la acelasi pret? Ce recomandati, urgent va rog(nu vreau raspunsuri gen: iPhone pentru ca e iPhone). Raspunsul cat mai complex primeste funda urgent.Mersi.

Răspuns Câştigător
| Alejay a răspuns:

Iphone 4s in ziua de azi merge oribil datorita faptului ca Apple a fortat lumea sa treaca spre noile versiuni ale sistemului de operare care bineinteles ataca foarte rau performantele telefonului, cel mai bine se vede la Facebook si Facebook Messenger care se incarca din joi in pasti si te enerveaza, HTC Desire recomand,

| ReTz explică (pentru Alejay):

Mersi pentru raspunsul complex.

| Alejay a răspuns (pentru ReTz):

Mai gandeste-te un pic si la performantele pe care le obtii de la telefonul cumparat, nu iti lua un telefon ca este din aluminiu sau ca este din sticla, conteaza ce faci pe el si daca merita banii pe care i-ai platit pentru el.
De exemplu la ce HTC doresti tu sa iei iti poti lua :

Meizu M3 note / Si ai asa
2 GB de RAM
Procesor Octa core
Camera de 13 Megapixeli pe spate 5 Camera de selfie
Memorie 16 GB interni, posibilitate de marire cu Card SD
Poti folosi 2 simuri sau un sim si un SD Card
Ecranul este 1080p facut de Sharp
Autonomia baterieri este de cel putin 2 sau 3 zile.
Constructie metalica
Comparativ cu ce vrei tu sa iei, si acest telefon costa doar 629 RON.

| Pool77 a răspuns (pentru Alejay):

Fratica,sa-ti arat cat de atent esti la detalii.
UN TELEFON CARE AR TREBUI SA SE BATA CU SAMSUNG-SONY-HTC-APPLE, in 2016 nu are camera asta "13 MP, f/2.2" Tu vezi lentila aia?
Uite inca una, cel de "selfie" "5 MP, f/2.0, 1080p" cum sa pui lentila mai buna pe partea din fata?

| Alejay a răspuns (pentru Pool77):

Aoleu calmeaza-te... telefonul nu este aparat de fotografiat, pentru pretul pe care-l are ofera putin acel HTC, asa ca fratica nu stiu cum sa-ti spun fiecare este liber pana la urma sa-si i-a Samsung sau Apple! Ce sa faca omul cu 8GB de memorie interna e mai mare rasul, pana si utilizatorii Iphone se plang ca 16 GB nu mai sunt suficienti! Camera nu este totul la un telefon.

| Alejay a răspuns (pentru Pool77):

Si nu am specificat nicaieri se bate cumva cu Apple sau Samsung... deci bati campii

| Pool77 a răspuns (pentru Alejay):

Nu,nu este. Dar te simti comfortabil cand scoti telefonul si poti face o poza superba, si nu trebuie sa cari aparat de forografiat cu tine plus lentile etc etc.
Aici era dintre astea doua, nici un caz iPhone, 16gb sunt insuficienti stiu, insa in HTC poti si Micro SD care nu te ajuta prea mult.

| Pool77 a răspuns (pentru Alejay):

Am spus eu ca ai specificat tu undeva, ca bate Apple sau Samsung?
Eu vorbeam strict de telefon-marca, care se presupune sa bata gigantii in telefonie.

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Depinde ce anume te interesează la un telefon. Dacă vrei performanță alege HTC Desire 610, dar de asemenea și iPhone 4S e destul de bun, oricum recomand performanța adică HTC Desire 610.

| Alejay a răspuns:

8 Gb memorie in ziua de azi este nimic gandeste-te ca 2 GB sau mai mult are doar sistemul, filmezi de cateva ori tragi cateva poze, folosesti Facebook care salveaza toate activitatile in telefon si iti umplii memoria in nici o saptamana

| Petru1123 a răspuns:

Eu zic sa iti iei HTC, nu de alta, dar iphone 4s s-a cam invechit, iar cu ios-ul nou, merge prost si greu, in schimb, HTC-ul merge destul de bine.

| ReTz explică:

Si eu m-am gandit ca s-ar putea ca iPhone-ul sa aiba ceva probleme cu ios-ul nou si sa mearga mai greu sau sacadat in unele momente, iar dar nu are ultimul ios s-ar putea in momentul in care il fac sa se defecteze ceva cum am mai auzit in alte cazuri de genul sa nu mai mearga wifi.Pe langa asta ma gandesc de iPhone-ul e de 16GB si e din sticla iar HTC-ul e de 8GB si e din plastic...hmmm grea decizie oricum.