| cristi202 a întrebat:

Huawei P40 lite nou - nout. Inregistrare cu mail de GMail. La pornire, la pasii de instalare, am dat OK la instalarea Huawei Assistant. Cand am terminat am descoperit ca nu exista nimic din suita Google, absolut nici o aplicație. Mai mult, cand dau ecranul spre dreapta, nu apar stirile de la Google, ci de la Today (Huawei Assistant).
Cum pot face sa am suita Google? Mi-e groaza sa iau fiecare aplicație și sa o descarc. Nici măcar Google Play nu este.

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant. Tu inainte sa il cumperi nu ai binevoit sa citesti un review-doua sau macar sa vezi un clip rapid pe YT in care e prezentat? Fie te descurci fara gogu', fie il resoftezi, caz in care e cam buba, pentru ca... https://forum.xda-developers.com/......s.4180371/

| cristi202 explică (pentru GabiDumitrescu):

Hei, are Android 10. Credeam ca e destul, ca Android vine de la Google. Și ca suita Google vine cu Android, ca și Office-ul la Windowd. Ce m-a interesat mai mult a fost partea de hardware, aia o consider mai importanta.
Nu e deloc amuzant. happy

| NLS a răspuns (pentru cristi202):

E Open Android, nu e cel de la Google.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Https://www.gsmarena.com/huawei_p40_lite-9996.php - atita aveai de cautat. Scrie mare si lat acolo Android 10, EMUI, no Google services.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Geezus, ce Open Android? E Android stock de la Google doar ca fara serviciile Google! Android fiind open source, se poate si fara alea de la Google. Buba e ca l-au minarit astia de la Huawei ca sa puna spanacul ala de EMUI si de aia da rateuri...

| cristi202 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu m-a interesat neapărat partea de soft. Credeam ca toate au Google services. Nu le prea am eu cu telefoanele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Meh, data viitoare cand cumperi ceva intreaba aici. Se intampla sa avem habar unii. In cel mai rau caz habar sa cautam ce si cum. happy P.S. Poate nu e prea tirziu sa iei si sa il inlocuiesti cu unul care are Google Services.

| cristi202 explică (pentru GabiDumitrescu):

Problema e: cum scap de "spanacul" ala?
happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Din pacate nu ai cum, din ce ai vazut pe XDA. Eu am un Mi A1 vechi si un Mi 10T Pro de cateva luni. Chit ca am Google Services pe el, softul de pe Mi 10T Pro e praf. Pulbere. Muci. Deh, echivalentul Xiaomi de la EMUI. EMUI, MIUI, tot un drac. Mi A1 a avut Android One, update-uri foarte ok de la 7 la 9, acum oficial nu mai primeste nimic. Partea pozitiva e ca sunt ROM-uri neoficiale de te lingi pe degete. Android 10, Android 11, customizari din belsu, unele cu mult peste ce mi-a oferit vreodata Android One sau ce imi ofer MIUI 12 pe 10T Pro. Partea pozitiva e ca daca si MIUI 12.5 si 13 o sa ma supere, am alternative "de la baieti" care merg foarte bine, mi-l resoftez, si aia e. Tu din pacate nu ai luxul asta, cum ziceam mai sus.

| cristi202 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din păcate nu am cum.
Adica ma faci în tot răspunsul tău sa ma uit la prajiturica ta fără sa pot sa ma înfrupt din ea. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Poti sa il schimbi pe un Mi A1 sau ceva similar care suporta resoftare... straight face Imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu mai mult. Prajiturica mea o folosesc cu MIUI, mama lui, ca e in garantie si nu vreau sa ma complic.

| NLS a răspuns:

Exista in principiu mai multe metode, dintre care cea cu clonarea folosind alt telefon nu imi place deloc.
Si nici cea cu masina virtuala, pentru ca are doar Android 5.1.

Mai exista vreo 3.
Una dintre ele o gasesti intr-un raspuns de-al meu de ieri.

Alta am vazut-o la Dan Cadar @Zona IT, dar nu a prezentat-o in detaliu, posibil sa fi fost o variatie a acesteia din linkul meu de ieri, insa nu a descarcat pachetul acela pe telefon, ci pe laptop, si de acolo pe telefon. (nu mai retin exact, si nu mai gasesc clipul).
Ultima metoda e apk cu apk. Functioneaza bine, uneori pe unele modele Youtube si Maps dau rateuri, se incapataneaza sa nu porneasca, dar exista Youtube Vanced, care e net superior, si minim 5-6 navigatoare bune. (3 gratuite, 3 contracost).

| cristi202 explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru sugestii.
Am încercat clonarea. Știu deja de ea,, am mai făcut-o de pe un P9 lite, pe P30 lite. Mi s-a părut interesant ca a copiat exact totul, aplicatii, fișiere, etc, parca p30 era p9-le. În cazul asta a copiat doar agenda, mesajele, înregistrările, și notele.

| Invictusman a răspuns:

Nu cred ca are google service, mai bine luai Huawei nova 5t, du-te și vorbește cu ei dacă ți-l poate schimba cu Huawei nova 5t, care e un telefon extraordinar la performanta la prețul lui, are un procesor magistral, și varianta cu 8 giga e o bestie la 1250 de ron, bate multe telefoane mult mai scumpe, chiar și flagship-uri.
Îți spune unu care s-o uitat la foarte multe review-uri la smartphone.

| Invictusman a răspuns:

De la 1250 prețul o urcat la 1400 varianta cu 6 giga, oricum tot în banii aia se încadreaza și ala cu 6 giga e magistral, mult peste Huawei p40 lite și arata și mai bine.
Mai bine îți luat Huawei p smart Z, îl prindeai pe olx nou la 600-700 de ron, îl am eu și pot descarca orice, și bateria tine enorm, l-am luat de la un amanet nou cu 560 de ron, funcționează perfect.

| cristi202 explică (pentru Invictusman):

Am avut P Smart Z. Foarte bun. Un an de livrari în București cu el. Navigație, muzica, apeluri, mesaje, alte aplicații, mergea la maxim uneori 12 ore pe zi. Eram mereu pe graba mai mereu, dar nu mi-a făcut probleme, avea uneori laguri de 1-2 secunde, dar era nimic, cand sa apuc sa ma supăr ca nu merge, o lua din loc.
Am rămas fără el ca mi l-a smuls un hot din mina seara cand eram obosit, ca altfel nu cred ca reușea. happy

| Invictusman a răspuns (pentru cristi202):

Se mai întâmplă, țiganii altceva nu au de făcut decat sa fure.
Vezi dacă îl poți înlocui dacă l-ai luat la abonament, și schimba-l cu Huawei nova 5t, 2 ani o sa îți meargă optim tot, e super fast la capitolul performance, și arata și bine cel pe mov.
Data viitoare ai grija la hoții astia infecți care ne fac de ras peste tot în Europa,, valorile României ".

| cristi202 explică (pentru Invictusman):

Îl aveam la liber. A doua zi am luat P20 lite pe abonament. Asta a fost acum doi ani. Acum am P30 lite, după reînnoire. P40-ul e al soției, tot pe abonament, deci nu știu dacă îl pot schimba.