| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Ieri mi s-a întâmplat ceva oribil rău cu telefonul și treaba asta încă continuă. Ieri seara pur și simplu citeam pe net diverse și când să accesez o intrebare de pe TPU îmi apare"Click permite pentru a accesa videoclipul". Am dat permite și îmi apare un număr de telefon, mai exact "1442" cu un mesaj text în care scria"Ati comandat Go(sau ceva de genul, nu mai știu exact) pentru 7 zile. Eu am raspuns"Nu am comandat nimic. A fost o eroare. Va rog sa anulati comanda". Pentru primul mesaj am fost taxată cu 3 euro, iar pentru al doilea cu 0, 05 euro. În rest nu am mai fost taxată, dar problema e că primesc f.des notificări de genul:"Virus găsit"; "Opriți spamul și reclamele"; "Verifica-ți telefonul imediat"; "Apel pierdut de la Jessica". Cum pot face ca sa nu mai primesc notificările astea? Voi ati pățit asta? Mi-a și zis acum câteva ore "Dacă nu faceti asta, telefonul dvs se va bloca în 5 minute", însă după 3-4 ore nu s-a întâmplat nimic și telefonul chiar merge bine. Și oare aia de la Orange pot face ceva ca sa imi oprească notificările? Sau cum le opresc eu? Nu mai pot. Pot face plângere la ANCOM?

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Intra in chrome - setari - setari pentru site-uri - notificari - si sterge toate site-urile care apar la "se permite".

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Adrian5575):

Am făcut așa și mi-au dispărut toate! Mulțumesc mult!

| Adrian5575 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Cu drag happy

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Adrian5575):

Și de alaltăieri tot cu această ocazie mi s-a sugerat să îmi instalez aplicația Smart Cleaner Pro? Știi ceva de ea? Funcționează sau e fake?

| Adrian5575 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Eu nu folosesc asa ceva. Din cand in cand mai sterg fisierele nefolositoare din telefon si cache. Si la chrome la fel, istoric si cache. Poate e buna si aplicatia aia, incearca, eu unul nu folosesc.

12 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Resetează telefonul!
Dacă revii la setările din fabrică scapi de problemă 100%!

| Legion7X a răspuns:

Numai da click permite, ar trebui să ieși din pagină. Cum îți apare ție acel permite, te îndrumă pe o pagină sau cum?

https://ibb.co/PDfDKW8

Și mie îmi mai apare când dau click pe un link fake. Mă îndrumă către o pagină aiurea, îmi spune să dau click pe cutare apoi la final chestia cu virusul, că în câteva minute se blocheaza telefonul sau se șterg nu știu ce. Eu de obicei ies din pagină ca în poza de mai sus, mișcare cu degetul spre stânga, și am scăpat, revine pe o pagină curată de google.

| zilog a răspuns:

MERGI LA POLIȚIE
tu crezi că o să te ia pe tine ancom-ul in considerație ei se bagă pentru milioane de euro

| NotNamed a răspuns:

Sa le ignori deoarece nu sunt reale, chiar si cele cu virusii. Este mai greu sa înțelegi daca nu ești la curent cu zona asta IT.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru NotNamed):

Știu că trebuie să le ignor, dar nu mai vreau să primesc aceste notificări.

| NotNamed a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Poti folosi browser.ul opera, activa adblock.ul si nu vei mai avea reclame si redirectionari bruște. Nu oprește toate redirectionarile dar isi face treaba voarte foarte bine. Cand accesezi linkuri trebuie imediat sa te uiti in bara de adresa ce link este. Iti poti da seama foarte usor daca te va duce pe pagina dorita sau pe un link fantoma.

| Justme1997 a răspuns:

Ai un virus, dar nu asculta de ce zic notificarile. Șterge cookiurile si istoricul din browser, instalează Malwarebytes din google play. Pe mine m-a scapat de un virus

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Intra la setari in aplicații, găsești aplicația depe care stai pe net (gogle, chrome) si dai sterge memoria, nu ar mai trebui sa ai probleme. Pur si simplu fara sa stii ai dat permisiunea unei pagini si iti da spamuri