| florin1998florin a întrebat:

Imi puteti spune de ce mi se aude un sunet la unitate ceva ca un chitait ai nici monitorul nu se aprinde. Unitatea nu e chiar noua

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Cand startezi unitatea un beep iti spune ca totul e ok. numarul de beep-uri iti spune ce anume ai defect sau ce eroare ai in unitate. iar daca sunetul e continu, e foarte posibil ca sectorul de pornire al sistemului operativ din hdd e corupt. poti incerca ceva, ce mie mi-a dat roade cu un calculator si am reusit sa il startez. descoanecteaza discul dur de la placa si de la curent, scoate ram desconecteaza unitatile optice, si starteaza. vezi daca incepe sa functioneze. ar trebui sa ramana blocat cu monitorul negru cu litere albe si sa iti spuna ca nu detecteaza hdd si ram si unitatile optice. reconecteaza hdd si ram si unitatile si vezi daca merge.

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

E un sunet tip "beep"? sau e un crrr crr? ultimul tip de sunet il scoate hdd cand e pe moarte. si daca nu reuseste sa starteze e normal ca si monitorul sa nu primeasca imagine.

| florin1998florin explică (pentru gelu1970):

Beep

| florin1998florin explică (pentru gelu1970):

Am incercat am deconectat ce mi-ai zis dar tot se aude am deconectat si firele de la butonul de pornire restart...

| gelu1970 a răspuns (pentru florin1998florin):

E un sunet continuu?

| gelu1970 a răspuns (pentru florin1998florin):

E un sunet continuu? in plus e un sunet electric emis de un difuzor, sau un sunet mecanic? daca ai desconectat tot nu inteleg ce poate sa sune. doar un ventilador sau ventilatorul de la sursa.

| gelu1970 a răspuns (pentru florin1998florin):

Cand startezi unitatea un beep iti spune ca totul e ok. numarul de beep-uri iti spune ce anume ai defect sau ce eroare ai in unitate. iar daca sunetul e continu, e foarte posibil ca sectorul de pornire al sistemului operativ din hdd e corupt. poti incerca ceva, ce mie mi-a dat roade cu un calculator si am reusit sa il startez. descoanecteaza discul dur de la placa si de la curent, scoate ram desconecteaza unitatile optice, si starteaza. vezi daca incepe sa functioneze. ar trebui sa ramana blocat cu monitorul negru cu litere albe si sa iti spuna ca nu detecteaza hdd si ram si unitatile optice. reconecteaza hdd si ram si unitatile si vezi daca merge.

| Florenta16 a răspuns:

Curata un pic motorasul de la unitate. Si mie mi s-a intamplat. Crede-ma ca dupa iti va merge ca nou-nout! Daca nu, desfa unitatea si aspir-o si pe acolo. Funda?

| florin1998florin explică (pentru Florenta16):

Dar mi se aude de prin fata la unitate de pe undeva

| florin1998florin explică (pentru Florenta16):

La mine se aude sunetul ala cand deschizi calculatorul se aude un beep scurt dar la mine nu se mai opreste

| Florenta16 a răspuns (pentru florin1998florin):

Pai da, la mine aia a fost problema. Praf mult.