| Bondarel99 a întrebat:

Imi recomandati si mie va rog frumos un smartphone sa nu sara de 1000 lei si care sa aiba o baterie foarte buna? Ca m-am lecuit de astea scumpe si promovate pe care trebuie sa le tii numai in priza...multumesc!

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prea multe vrei si prea putini banii

| sierra1 a răspuns:

ăsta merge beton:
https://m.emag.ro/......D34B4KBBM/

| NLS a răspuns:

Ce telefon ai avut?

Al meu are 3750mAh si ma tine peste 1 zi si jumatate.

Daca esti pe Youtube non stop bineinteles ca nu tine mai mult de 4-5 ore.

| Bondarel99 explică (pentru NLS):

S6 pe care am dat o grămada de bani și era efectiv o mizerie, deci dacă il foloseam vreo 30 minute (apeluri, whatsapp, lucruri din astea simple) deja se ducea 50%. Așa erau toate modelele, nu era telefonul meu de vina.
Apoi iPhone 6 Plus care și ala a costat foarte mult și era doar puțin mai ok.
Nu îmi permit luxul sa intru și pe YouTube de pe telefon laughing
Ideea e ca eu in loc sa le returnez chiar credeam ca i sa își revină laughing

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Secretul e sa nu aiba ecran mai mare de FullHD, dar la aifăn 6 nu era cazul.
La S6 da, si asa se explica durata mica de viata a bateriei.

Trebuie de asemenea sa aiba o baterie cat mai mare, spre 4000mAh, daca se poate. (ce e peste 3800 deja e acceptabil).

Daca vrei sa te tina mult, nu lua nimic cu ecran de 6inch, ajunge de 5.3 sau 5.5

Al meu chiar tine vreo 35 de ore, la o utilizare medie, dar fara YouTube/filme.
Are ecran 2K, dar in Android 8.0 si pe telefonul meu in special, pot reveni la FullHD, asa ca am facut-o.

Daca durata de viata a bateriei e cel mai important criteriu, in detrimentul telefonului in sine, si eu recomand tot iHunt, vezi recomandarea anterioara.
Nu neaparat acel model de santier laughing, au si cateva mai finute.

| sierra1 a răspuns (pentru Bondarel99):

J7 - așa merge
https://imgur.com/a/aHuiLXx

| Bondarel99 explică (pentru sierra1):

Am făcut niște "cercetări" și într-adevăr J7 are baterie mai mare (3600), dar scriau unii ca se mai blochează și nu e durabil. Mi-e cam teama, inițial ma uitasem la P20 Lite...

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Nici P20 Lite nu duce in teorie foarte mult, din cauza bateriei mici.

5.84 inch
1080 x 2280 pixeli
si baterie de doar 3000 mAh

Daca vrei ceva durabil, XIAOMI e cam singura alternativa, ti-a dat deja Gelu un exemplu.

Eu i-am luat maica-mii un LG G6, ce m-a dezamagit nu doar pe partea de poze (face poze acceptabile, insa nu se ridica la nivelul telefonului meu niciodata, si nici de Samsungul fratelui meu) ci si pe partea de baterie.
Se descarca aproape instant. Ca atare i-am luat si un acumulator de 13.000, ca sa mai imblanzesc pocinogul.
(Ii garantasem ca ii iau un telefon cu care se poate descurca in concedii. Vezi de treaba.)

Pe langa ce ai amintit de Samsung, mai adaug eu ceva>>> fata de Huawei, Sony sau LG, au mult mai mult bloatware (aplicatii inutile preinstalate, ce nu se pot sterge sau dezactiva).

| Bondarel99 explică (pentru NLS):

Dar nu mi-ai spus ce telefon ai tu happy m-ai facut curioasa.

Chiar nu as vrea sa mai dau peste 2000 lei pe un telefon, mai ales ca astea scumpe nu stau mai bine la capitolul baterie. Am cautat XIAOMI pe eMAG si am vazut ca pe langa ca avea 1-2 modele si atat (cu baterie mare), aveau multe review-uri negative...

Nu stiu ce sa fac. M-as duce luni intr-un Altex sa umblu putin pe cele expuse dar nu stiu cum as putea sa testez bateria intr-un timp asa scurt.

| gelu1970 a răspuns:

Https://m.emag.ro/......D1KBCSBBM/

Are baterie de 4000 mAh si e un telefon ok.

| gothicbat a răspuns:

Caută pe eMAG.

| 757474 a răspuns:

A5 2017, Huawei mate 10 lite (cauta pe compari.ro, acolo le gasesti cele mai ieftine)

| radu12346 a răspuns:

Samsung J5 2017 ma tine pe Youtube 7 ore