| Cippri a întrebat:

Intrebarea mea este:
Cand este mai bine sa incarci telefonul cand se descarca complet sau cand ma anunta ca bateria este descarcata?
De ce?

4 răspunsuri:
| sori88 a răspuns:

De preferabil inainte sa te anunte ca bateria este descarcata si pe cat posibil nu o lasa sa se descarce complet pentru ca asa se uzeaza mai repede bateria

| perladunarii a răspuns:

Salut
Daca ai baterie Li-ion o incarci cand vrei tu si cat vrei tu, nu trebuie sa tii cont de nimic! Toate variantele ca trebuie nu stiu cam si nu stiu cat sunt aberatii dezolvate de "mesteri"!

| lianaiovan a răspuns:

Imediat dupa ce ai descoperit, deoarece s-ar putea sa nu mai porneasca cand vei vrea sa-l deschizi.

| Acadian a răspuns:

Asta depinde de baterie... de exemplu bateria Li-Ion
Nu este indicat sa lasi bateriile Li-Ion sa se descarce complet. Cel mai bine este sa le lasati sa se descarce putin, iar apoi sa le incarcati putin. Studiile arata ca cel mai bun moment in care este bine sa puneti bateria la incarcare este atunci cand ajunge la 50%.
Este bine ca bateria sa fie descarcata complet o data pe luna