| anonim_4396 a întrebat:

Își mai au rostul telefoanele cu butoane în ziua de azi? Da, știu că bătrânii și copiii le folosesc dar și aceștia pot învăța rapid să folosească un smartphone.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Copiii da. Batranii mai putin. Pune tu pe o tanti de la tara la 70 de ani care n-a auzit in viata ei de "zmartfon" sa invete sa-l foloseasca.

7 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Bunica,diriginta si profa mea de mate te-ar contrazice la partea cu:
"dar și aceștia pot învăța rapid să folosească un smartphone."
De ce?
Oricat le-a aratat cineva si de oricate ori au incercat, si tot nu reusesc sa deschida telefonul...

| sabin89 a răspuns (pentru Ineys):

Tanti aia posibil să nu se descurce nici cu ăla cu butoane. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ohoho si inca cati batrani sunt care nu s ar descurca cu un touchcreen

| Mosotti a răspuns:

Isi mai au rostu, sigur, de ex eu cand ies afara nu am nev de smart, ca nu ma intereseaza, nu ma duc pe strazi sa stau pe jocuri, am un smart mic si pe ala il folosesc ca tel, si asta ca am agenda si pot scrie sms repede, altfel foloseam si eu unu mai simplu cu butoane.
Smart-ul bun il tin acasa pentru net, filme, citit, Youtube, jocuri, si altele.

Copiii 99 % au invatat si invata, batranii aia mai handicapati nu sunt capabili, de aia nu invata, nu e varsta de vina. Nu vor, le e lene, le place sa le arate altii. Daca vrea omu`, si la 85 ani are dorinta sa invete, ca niciodata nu stim tot.
Eu am invatat in nici o zi sa umblu cu el, am scris, am repetat cu prietenu si gata, nu e mare lucru.
Nu e cum ai invata o limba straina.

| Mosotti a răspuns (pentru Ineys):

Pai daca tanti aia e tembela, normal ca nu invata, mare lucru nu e daca vrea. Nici eu nu am auzit in viata mea de smart, prima data am pus mana pe unul la 36 ani, si in cateva ore cu prietenul langa mine, am invatat tot, am notat ca sa nu uit, si mi-a intrat in obicei.
Deci scuze se gasesc cand nu vrem sa invatam, ca varsta, ca aia, ca ailalta, hai sa fim seriosi.

Nepoata-mea de la 6-7 ani stia sa umble cu smart`u de ne spargea tata, si nu avea mintea si maturitatea unuia de 36-70 ani, e una sa inveti matematica si chineza la 70 ani cand nu mai ai asa memorie sau nu stiu ce, si alta e sa apesi pe niste chestii si atat.
Dar nepoata a vrut, era curioasa, tembelii aia parca-s morti ma dupa 60 ani in colo, parca bea acid sulfuric si li se arde creieru, pe bune, se idiotesc multi din ei.

Era una la centru de telekom, imi zice "imi arati si mie cum.", si eu am zis "de ce nu invatati? Puneti mana si invatati ca si copiii de 7 ani stiu asta", si am incheiat-o, nu a mai zis nimic.
Nu stii, inveti, intrebi, ca sa stii.
Nu e rau ca nu stii, rau e sa nu vrei sa stii.

Asa ca mai batraneilor, HAI la invatat, lasati barfele pe banca in parc. O sa ajung si eu bab (masculinu de la baba), dar daca ma tembelizez mai bine mor dracu`, nu m-as suporta tampit asa.

| Cksihja a răspuns:

Cel cu butoane e mai rezistent și îl poți trânti de câte ori vrei de asfalt.

| Sofer a răspuns:

Inca sunt folosite de mulți oameni. Și ca telefon de service.