| Cristi3672 a întrebat:

La Digi, la abonamentul Digi Optim nelimitat rural ai o facilitate de 300 minute internationale in principalele retele fixe si mobile internationale. Întrebare: Cele 300 de minute sunt valabile dacă sun din Romania in Germania sau și din Germania spre România?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu 300, ci 3000 minute internationale sunt cuprinse in abonamentul "Nelimitat".
Cele 3000 miute sunt valabile pentru apeluri din tara spre majoritatea retelelor de telefonie fixe si mobile din UE, SUA, Canada si China.
Apelurile facute din alte tari spre Romania se numesc "roaming" si se axeaza suplimentar.

| Cristi3672 explică (pentru Bula):

Vezi că sunt 3000 minute incluse in Digi Mobil Spania si Digi Mobil Italia și

300 minute internationale in principalele retele fixe si mobile internationale

| Bula a răspuns (pentru Cristi3672):

N-ai specificat ca ar fi Spania sau Italia.

| Hyperion7 a răspuns:

Din Romania in Germania, da
Din Germania spre România, tine de ceea ce scrie in contract pentru că asta tine de roaming, iar asta e o alta mâncare de pește.
Trebuie sa specifice resursele disponibile in roaming in contract.Vezi daca sunt la fel, daca nu sunt, vei fi taxat suplimentar per minut.
Sper că v-am ajutat
Fundiță?on the phone

| Holiday a răspuns (pentru Hyperion7):

"Din Germania spre România, tine de ceea ce scrie in contract pentru că asta tine de roaming, iar asta e o alta mâncare de pește."

Fara roaming nu poti suna nici din Romania in alta tara.hee hee

| Hyperion7 a răspuns (pentru Holiday):

Citez:"Vorbim de roaming atunci când vă folosiți telefonul mobil pe durata unei deplasări ocazionale în afara țării în care locuiți sau în care aveți legături stabile (de ex. pentru că munciți sau studiați acolo). Atâta timp cât petreceți mai mult timp acasă decât în străinătate sau vă folosiți telefonul mobil mai mult acasă decât în străinătate, se consideră că sunteți în roaming. Prin urmare, atunci când vă aflați în UE și efectuați apeluri, trimiteți mesaje sau utilizați servicii de date, vi se vor aplica tarifele naționale. Aceasta este considerată o „utilizare rezonabilă a serviciilor de roaming".

Când treceți o frontieră în interiorul UE, ar trebui să primiți un mesaj din partea operatorului de telefonie mobilă prin care să vă informeze că sunteți în roaming și să vă aducă la cunoștință prevederile politicii sale privind „utilizarea rezonabilă".
Sursa:https://europa-eu.cdn.ampproject.org/......amp_ro.htm
;) :P

| Holiday a răspuns (pentru Hyperion7):

"Atâta timp cât petreceți mai mult timp acasă decât în străinătate sau vă folosiți telefonul mobil mai mult acasă decât în străinătate, se consideră că sunteți în roaming."

Explica asta.

| Holiday a răspuns (pentru Hyperion7):

Dezactiveaza-ti roamingul si incearca sa suni in alta tara. Vezi ce se intampla.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Holiday):

De aia sunt minutele internaționale, sa le foloseștihappy

| Cristi3672 explică:

Am văzut că sunt 3000 minute incluse in Digi Mobil Spania si Digi Mobil Italia și
300 minute internationale in principalele retele fixe si mobile internationale.

Am sunat de două ori ieri, am vb cu un băiat si o domnișoară și ambii mi au spus același lucru că se vor consuma din cele 300 de minute in momentul in care voi suna din străinătate in țară... Mă mir că e așa de ieftin cu 11 lei sa ai o astfel de facilitate...ptr că la Orange in urma cu doi ani plăteam mult vreo 75 de lei pe o cartela cu n minute