| anonimulll12345 a întrebat:

Ma aflu in strainatate, am un numar ce e in peroada de gratie (am credit pe el), am roamingul activat dar nu am o optiune ca nu folosesc nr asta, dar problema e ca nu imi suna cand incerc sa-l apelez de pe alt numar, oare de ce?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Roaming-ul functioneaza doar daca este activat si doar in perioada activa.
In perioada de gratie poti fi sunat doar din tara de unde este card-ul Sim.

| anonimulll12345 explică (pentru Bula):

Daca cartela mi in gratie roamingul nu imi mai functioneaza? Desi la *100# imi arata ca e activat, si am semnal.
Daca imi cumpar perioada de valabilitate va functiona roamingul sa pot primi apeluri din tara? am credit neutilizat pe el

| Bula a răspuns (pentru anonimulll12345):

Da.
In perioada de gratie TOATE optiunile sunt taiate, poti fi doar sunat (in tara).
Daca incarci cartela, optiunile aferente se activeaza.
Senbalul pe care-l arata este a firmei de telefonie cu care furnizorul tau are parteneriat.

| Sophieka a răspuns:

Mergi la un punct telefonic din straintate sa vezi despre ce este vorba.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ia un numar local și rezolvă problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cartelă. Oricum trebuie să fii in valabilitate și nu grație.Iar dacă incarci ar putea să nu meargă că cică nu ai activat nu știu ce opțiune de nu știu câți euro.
Dar dacă ai de mult timp cartela sunt șanse să meargă cu opțiune. Dacă e cartelă cumpărată recent șansele sunt mici. Apoi vin și cu șantaj că chipurile, ai folosit prea mult cartela in roaming.