| CatalinOrzan a întrebat:

Merita sa cumpar o replica de-a lui S4 (Samsung Galaxy S4) cu 300 lei?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In general replicile nu sunt bune. Mai mult te enervezi decat sa faci ceva util.

In timp devine frustrant sa ai un telefon care s-ar vrea replica S4 si de fapt sa se comporte ca un Nokia stravechi si nici ca ala de multe ori.

Fiind o replica, cei care au realizat-o au pus o serie de componente electronice care in general sunt mai ieftine si de asemenea care au o putere mai redusa de calcul, etc. Ca urmare totul va functiona foarte incet, aiurea sau vei avea erori.

De asemenea folosind aceste componente, ei vor instala o versiune de sistem de operare cat sa mearga acolo cand dai cateva miscari pe ecran.

Vei intalni probleme din cele mai diverse. De la faptul ca nu iti incarca un joc/aplicatie/etc. pana la faptul ca nu auzi convorbirea telefonica. Sau daca o auzi, o vei auzi foarte prost/cu intreruperi, etc.

In general replicile pot fi si rebuturi ale liniei de productie de telefoane de firma. Acestea cad la diverse teste de calitate.
Si vor fi afectate de multe ori in diverse locuri in care tu nu poti sa le verifici. De exemplu: merge tot dar nu ai wifi, sau ai memorie mult mai putina, sau se incarca aiurea, sau se consuma bateria instant, sau ecranul are alte culori, sau etc.

De aceea e mai sanatos sa iei un telefon original, pe care mai tarziu il poti vinde usor si lua altul.

9 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Replicile nu sunt bune, mai bine mai pui si iti iei un Samsung galaxy s4 mini, e mai rentabil.

| AlexL28 a răspuns:

Iti spun eu de ce nu sunt bune, un coleg de-al meu si-a luat o replica cu 200 de lei.
Totul bine si frumos dar mergea wi-fi-ul, bateria tinea 5 ore si peste cateva saptamani la aruncat ca a avut lag mai mult ca un GTA V jucat pe un calculator din 2004

| CatalinOrzan explică (pentru AlexL28):

Multumesc de raspuns dar... s-a lansat deja GTA V pentru PC?

| AlexL28 a răspuns:

Am vrut sa zic gta iv, dar m-am grabit, si acolo cu wifi-ul am vrut sa zic ca nu mergea

| CatalinOrzan explică (pentru AlexL28):

M-am prins ca ai vrut sa zici wifi-ul dar... GTA V? happy

| FcSb_Marius_1999_vapZ a răspuns:

Nu merita deoarece nu sunt bune! Funda?

| CatalinOrzan explică (pentru FcSb_Marius_1999_vapZ):

Daca specifici de ce nu sunt bune, da, iti dau funda.

| Andr3eaa a răspuns:

Nu merita sa cumperi o replica a telefonului, deoarece nu se stie cat de bun este. Mai bine mai strangi niste bani si iti iei ceva original. Fundă?

| Grad_Octavian_1995 a răspuns:

Nici vorbă! Replicile sunt foarte păcătoase, lângă banii ăia mai degrabă mai pui 200 de lei și îți cumperi un S2 original