| 4evergentleman a întrebat:

Mi-a apărut o pata mov sus in coltul telefonului deasupra camerei din fata si as vrea sa fac sa nu se mai vadă sa dau ascundere camera fata daca nu se mai vede camera din fata nu o sa se mai vadă nici acea pata mov că pe modul întunecat nu se mai vede dar nu îmi place vreau sa ascund sa nu se mai vadă partea acea unde se afla camera selfie! Unde intru sa o ascund? Am intrat la afișare ecran și ascundere camera fata îmi arată mai multe dar nu pot sa dau nu mă lăsa să selectez ascundere camera fata sa nu se mai vadă camera din fata încat sa nu se mai vadă pata acea mov!
Unde trebuie sa intru?
Se va extinde pata pe tot ecranul? Ieri era mai mica și de abia se vedea și acum e mai sesizabilă și mai maricela! De la ce a apărut? Știu că de câteva ori l-am tot scăpat pe jos happy
Sau să îl pun pe mod întunecat? Daca îl pun pe mod întunecat se va mai extinde pata?
Din cauza asta nici nu mai pot sa îl vând și nici amaneturile nu mi-l ia!
Îmi arată că aș putea ascunde camera uitați o poza dar nu mă lăsa să selectez ascundere camera fata!
https://imgur.com/a/QOaYqVy

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din imagiile aratate se pare ca, la alte ecrane vizualiate nu apare pata.
Verifica, daca nu este murara lentila camerei!
(se poate curata cu un betisor cu vata)

| 4evergentleman explică (pentru Bula):

Este pata acolo și se tot mărește!
Întrebarea era cum sa ascund sa nu se mai vadă camera din fata aia selfie că așa o sa pot masca pata că o să apară că o bara orizontala și acoperă pata la multe telefoane mult mai nasoale se poate, vad că la asta ori nu știu eu ori nu se poate!

| Bula a răspuns (pentru 4evergentleman):

Daca pata apare pe orice imagine, in acelasi loc (pe ecran), atunci este problema display-ului (ecranului) si se va tot mari. Solutia este doar schimbarea ecranului.
Daca pata apare doar pe imaginea uneia din camere, atunci cauza este murdaria camerei, care se poate curati.

| 4evergentleman explică (pentru Bula):

Asta și un copil de 10 ani o știe! Nu era despre asta întrebarea că știu cum sta treaba cu dead pixel

| literallythesamebruh a răspuns:

Sunt șanse ca acea pată să se extindă din ce în ce mai rău, mai ales la următoarea căzătură. Ai grijă cu el. Îți recomand, totuși, să schimbi display-ul și să nu încerci să maschezi defectele ascunse. Nu este ok. Gândește-te la cumpărător și ce față va face în momentul în care telefonul lui "impecabil" are o pată pe display-ul ce trebuia să fie, la rândul lui, impecabil.