| RaulMA a întrebat:

Mi-a apărut o pată mov pe ecranul telefonului si se extinde usor. Oare ce o fi? Touch-ul funcționează perfect.Peste tot.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

L-ai lovit. O sa se extinda "bata". Apoi nu va mai functiona touch-ul. Trebuie schimbat in service.

Bula
| Bula a răspuns:

S-a defectat display-ul (cristalul lichid).
Se rezolva prin schimbare.

| RaulMA explică (pentru Bula):

Cat m-ar costa?

| Bula a răspuns (pentru RaulMA):

In functie de modelul telefonului si service-ul care-l repara, schimbarea ecranului poate costa de la 100 lei pana la cca. o treime din pretul telefonului.

| MobitelServiceGSM a răspuns:

Pata mov semnifica faptul ca display-ul este pe moarte ca sa zic asa, cel mai probabil de la un soc mecanic.
In general problema nu se rezolva de la sine, pata creste in timp, fiind necesar inlocuirea ecranului.
In functie de model si brand preturile difera, asa ca iti las mai jos niste adrese de la service-uri gsm pentru a vedea ce preturi sunt:

https://www.servicetelefoanegsm.ro

https://www.mobitel.ro

| Rankup a răspuns:

Scoate capacul telefonului si verifica bateria daca e umflata, daca nu atunci e o lovitura care probabil o sa iti distruga touchul, daca nu poate l-ai tinut undeva in apropiere de o flacara si sa ars....sau nu stiu cam astia sunt motivele