| tonyc7 a întrebat:

Daca la un telefon scrie ca are 50 MP rezolutie la camera, asta inseamna ca atunci cand fac poze cu camera-selfie (adica cea de pe partea cu ecranul), vor iesi poze de aceeasi calitate cu care ies la camera principala (situata pe spatele telefonului)? Adica tot de 50 MP rezolutie?
Ma intereseaza sa se vada clar detaliile si atunci cand faci cu o camera-selfie.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei cand se vb de rezolutie e vorba de camera principala nu de cea secundara.

| dullcat a răspuns:

Nu, camerele sunt diferite.In tabelul cu specificatii scrie pentru fiecare ce rezolutie are.

| NLS a răspuns:

Pentru poze reusite conteaza dimensiunea fizica a senzorului, NU numarul de MP.

Acei 50 MP sunt grupati cate 4 de regula (cand sunt 50), si rezulta 12, 5 MP, pentru a creste artificial suprafata pixelilor de pe senzor (fara nici o legatura cu pixelii de pe monitor), si a putea capta mai multa lumina cand senzorul nu are o suprafata fizica foarte mare.

Suprafata senzorului e data de acel numar 1/1.56", si acesta reprezinta suprafata in inch2.
In cazul numarului de mai sus, senzorul are 1: 1.56 inch2, adica 0, 64 inch2.

Acest numar dicteaza totodata marimea pixelilor, de care vorbeam mai sus.
Cand pixelii au peste 1 µm (micron), e de bine, pozele ies decent, zgomotul de imagine e minim, detaliile sunt clare...

O imagine buna e data in special de culori, tonuri, si zgomot de imagine, nu doar de cat de mare e (MP definesc marimea suprafetei imaginii).

Ca sa iti spun cat de slaba sau de buna e camera unui telefon, pe langa marimea senzorului (!), numarul de MP, si calitatea lentilei, mai trebuie sa tii cont de software si optimizarea programului care controleaza camera, in speta focalizarea dar si corectia tonurilor.

De exemplu, la Xiaomi senzorul e ok (pe unele telefoane), MP sunt suficienti, sticla e ok, DAR focalizarea e groaznica, si asta e pur vina softului.
Concluzie: telefoanele ieftine de la Xiaomi nu scot poze ca lumea, pana nu folosesti un alt soft, de exemplu GCam de la Google.
Nu le-am testat eu pe toate desigur, dar am avut in mana 3 telefoane ieftine diferite, si inca 3 am vazut la prieteni.
Toate 6 sufereau de aceeasi problema.
Problema pe care am intalnit-o si pe net.

Concluzie 2: DACA vrei sa afli cum e camera telefonului, si cam ce poze e in stare sa scoata, ai 3 variante:

1) ne spui despre ce telefon e vorba, ca sunt pe aici unii care au avut multe in mana; sau se pricep la interpretarea detaliilor tehnice peste pragul: "are 50MP? ia-l ca-i bun!"
2) cauti review-uri pe YouTube
3) cumperi telefonul si vezi tu pe urma.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Rezoluția camerei de pe fața telefonului nu este întotdeauna aceeași cu rezoluția camerei principale și nu garantează aceeași calitate a imaginii.

| LarisaChe07 a răspuns:

Nu, camerele sunt diferite. Fiecare are o rezolutie anume.

Uita-te la specificatii si vezi cati MP are camera de pe fața.

Dar nu conteaza cati MP are camera ca sa se vada bine, conteaza senzorul de lumina. Bineinteles ca 5MP nu sunt de ajung, dar ce este peste 12 MP si are un senzor mare, 100% se vede bine.