| Lawerence a întrebat:

Mi-am achizițonat anul trecut in luna August un iPhone 12 + Casco in valoare de 400 lei. Sănătatea bateriei este de 92% iar curând o sa facă anul și imi expira garanția Apple. Dacă îl trimit acum in service spunând ca numai ma tine bateria sunt șanse sa o înlocuiască?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu iti vor inlocui bateria, fiindca testele vor arata ca inca incarca 92 %, ceea ce este foarte bine.

| sierra1 a răspuns:

După un an = 92% e caz fericit. După 10 ani o să mai ai 20 la sută și o să te fi săturat deja de tel-ul ăla!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ebuna bateria de ce ai vrea sa o schimbi, o schimba daca era 50 %

| NLS a răspuns:

8% pe an e foarte normal, bateria ar fi schimbata dacă ar fi coborât sub 70%, semn ca a avut din fabrica un defect (posibil scurtcircuit), care o descarca peste limita normala.

In mod normal, ti-o vor schimba doar contra-cost, baterie noua și manopera.

| johnnny123 a răspuns:

Cum adică "nu te mai ține bateria"? Bateria la 92% după 10 luni de folosire se încadrează în parametri normali. Nu o să ți-o schimbe nimeni doar pentru asta.

Este ca și cum ai avea CASCO la mașină și le-ai cere să-ți schimbe gratuit anvelopele pentru că s-au tocit cu 8% după ce ai mers 5.000 km cu ele.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu știu ce să zic. Totuși, 92% este destul de ok. Recomandat este să o schimbi la 85%, cel mult 80%.