| RobertDC a întrebat:

Salutare, am un iphone 7 plus si as vrea sa ii schimb bateria deoarece procentajul sanatatii(sanatatea bateriei) indica 81%. Acum intrebarea este: Daca schimb bateria cu una noua procentajul sanatatii bateriei creste la 100% sau nu? Unora ce isi schimba bateria le arata service!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Procentajul sănătătiilaughing lasa bateria ca n are nimic, e bună mai dezinstaleaza din aplicatiile care consumă multă baterie si nu il incarca de două ori pe zi, ce daca are 81 la sută baterie, te poate tine 2 sau 3 zile lejer bateria cu 81 la sută, ce ai un fix? Sa vezi tu bateria 100% incarcată? I ai o baterie externa atunci si il incarci nonstop, dar nu e bine, bateria ta inca e bună, te mai tine 2 sau 3 ani, daca nu era bună bateria nu se incarca 81%, se incarca 10, 15% si murea, dar asa nu e cazul sa ti faci griji.Bateria are viață in ea.Deci foloseste o asa cum este ca e originala.

Bula
| Bula a răspuns:

"Procentajul sanatatii" bateriei este o cacialma de zile mari, sa-ti cumperi baterie noua, chiar daca inca functioneaza acceptabil.
O baterie este obosita daca nu reuseste sa mentina minim 50% din incarcare, cand timp de o saptamana aparatul consumator este complet oprit.
In rest, daca utilizatorul stie cum sa regleze setarile, atunci o incarcare la 2-3 zile inca este stare excelenta, iar problema se pune daca telefonul trebuie incarcat de minim 2x pe zi.

| RobertDC explică (pentru Bula):

Il incarc cam de 2 ori pe zi daca stau pe el mult, dar as vrea sa schimb bateria! Dar imi pun problema ca acolo la setari la sanatatea bateriei o sa fie din nou 100 daca schimb bateria

| Bula a răspuns (pentru RobertDC):

La calculul "sanatatii bateriei" se masoara timpul si curentul consumat.
La curent (consum) mic, oricare baterie tine mai mult - si invers.
Daca stai "calare" toata ziua pe telefon, cu multe aplicatii si functii pornite, atunci calculele pot fi si inselatoare.
Pe de alta parte, daca bateria noua va functiona cu doar 20-25% mai mult la o incarcare (tot va trebui s-o incarci de 1-2 ori pe zi, atunci iti merita sa dai atatia bani, iar peste un an starea bateriei noi sa fie la fel ca acum?

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca bateria ORIGINALA PLUS MANOPERA o sa te coste mai mult decat ai scoate pe un telefon care e deja cu, cateva generatii in urma

iar o baterie neoriginala nu isi merita banii... DELOC

dar, daca ai un fetish cu telefonul ala si ai bani de aruncat, da-i inainte

| RobertMoon a răspuns:

Daca inlocuiesti bateria cu una noua si bineinteles originala da, sanatatea va fi de 100%, dar in timp va scadea si ea bineinteles. 81% mi se pare acceptabil, nu inteleg de ce il incarci de 2 ori pe zi, probabil bateria este mult mai obosita decat se arata, deci trebuie schimbata.

| Elena199999999999 a răspuns:

Incearca sa vorbesti acolo la service unde vei vorbi pentru reparatie sa iti caute bateria dintr-un alt telefon iphone 7 plus se gaseste dar mai rar, restul bateriilor care le dau oameni pe piata nu au cum sa fie originale, originalele sunt luate doar din telefoanele Apple cu defect