| pierduta a întrebat:

Mi s-a spus ca telefonul pe care intentionez sa-l achizitionez are inclus in pachet un adaptor special compatibil cu toate retelele GSM din tara si strainatate? Ce vrea sa insemne acest lucru? Telefonul cica este liber de retea, are asta vreo legatura cu adaptorul asta?

2 răspunsuri:
| RCristofor a răspuns:

Deci, liber de rețea înseamnă ca îl poți folosi în orice rețea vrei, și nu numai în cea de unde a fost achizitionat. Adaptorul este fizic adaptat în interiorul telefonul pentru a fi comparabil cu toate frecventele din întreabă lume. De exemplu în românia frecventa 3g sa spunem, folosește baza 900 și ca rezerva 2100. În China, frecventa este 800. Deci clar nu funcționează dacă nu poate citi acea frecventa. Al tău poate, pentru ca este compatibil cu orice frecventa din orice tara.

| Apreotesei_Andrei_1995 a răspuns:

Liber la retea adica poti sa bagi orice cartela vrei tu in el:Orange, Vodafone, cosmote, etc.
si tot asta inseamna ca e compatibil cu toate retelele gsm