| SofiaDalinda a întrebat:

Nu stiu de ce, dar de la un timp tastele de la telefon nu mai merg deloc. Trebuie sa il restartez mereu daca vreau sa intru undeva. Tastele inapoi, inainte si cea de pus jos in bara nu mai merg. Tin sa mentionez ca am Allview...sa nu se inteleaga gresit. Ce as putea face? Nu vreau sa imi iau altul si nu am nici posibilitatea sa schimb ceva la el

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Câteodată merge doar simpla eliberare a spațiului din el. Adică să îți mai ștergi din poze și videoclipuri salvandu-le undeva; și de asemenea să mai ștergi din aplicații.
Când ieși dintr-o aplicație, caută să închizi și aplicația. Pentru că noi ieșim din aplicație, dar aceasta rămâne deschisă dacă noi nu o închidem (fie ca este joc, fie folderul cu poze, fie browserul de internet, fie Facebook și tot ce ai în telefon). Toate acestea rămân deschise (chiar toate împreună), și asta înseamnă consumul memoriei RAM. Iar asta înseamnă funcționarea greoaie a telefonului.
În josul ecranului avem cu toții 3 butoane: un triunghi, un cerc și un pătrat. Apasă pătratul și închide tot, eliberând astfel spațiu.
De asemenea în timp telefonul se uzează și răspunde mai greu la comenzi. Mai mult, aplicațiile de pe telefon se actualizează des, se fac mai bune; dar asta înseamnă un lucru rău pentru telefoanele de generație mai veche.
De aceea se recomanda ca telefoanele să fie schimbate la 2 ani.
Orice ai face, chiar dacă te vei mai chinui cu telefonul aceasta, trebuie să îți faci planuri pentru achiziționarea unuia nou. Pentru că unul nou are memorie RAM mai multă, procesor mai bun; deci va răspunde la comenzi mai repede. Nu trebuie să îți iei unul scump; trebuie să fie mai nou: fabricat în anul acesta sau cel mult anul trecut.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru SofiaDalinda):

Resetat sau nu, prea multe aplicatii in el consuma memorie ram. Ori daca nu, da semne de batranete, de uzura.

Răspuns utilizator avertizat