| cfrtobias a întrebat:

O prietena o zis ca foloseste hotspot, ce ziceti ca poate fura a cui e wifi datele din telefonul ei?

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca contul nu este securizat se poate conecta pe wifi ul altei persoane.

| cfrtobias explică (pentru CristiDinBucuresti):

Faza e ca ii poate fura parole etc si sa vada ce foloseste ea?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca i sparge parola da.

| Wr3nch a răspuns:

Pai prietena a zis daca ea tine hotspot-ul sau ia net de la cineva. Ca nu e clar.

| cfrtobias explică (pentru Wr3nch):

Sa ia de la cineva

| Wr3nch a răspuns (pentru cfrtobias):

Logic, dar asta e valabil pentru orice retea Wi-Fi, inclusiv cele publice din KFC, Mac sau Starbucks.

| cfrtobias explică (pentru Wr3nch):

Poate fura parole etc si sa vada ce foloseste ea?

| Wr3nch a răspuns (pentru cfrtobias):

U chiar crezi ca la prietena ta ii pasa cand foloseste net moca? Dam logic ca poti dar nu vad cine ar face asta pentru ca nu e ceva ce se invata cu doua tutoriale pe YouTube. Nu sta nimeni cateva ore sa vada la cine se uita o tipa pe Instagram.

| JicaContra a răspuns:

Ii poate fura TOT din casa, tot, tot, chiar si parchetul

NU ai specificat daca e hoitspotul ei, sau fura de la altii
de e al ei, atunci "rahatul" e la fel ca orice wifi, daca nu are WEP (tehnologie veche, PATHETIC DE USOR DE SPART) atunci e aproape ABSOLUT IMPOSIBIL SA IL SPARGI, si poti sa ma crezi, am ramas lefter odata, si am incercat sa fur de la vecini, ei bine, sa spargi o parola de 8 caractere, toate NUMAI litere si NUMAI litere mici, ei bine toate versiunile de parola "incap" intr-un fisier de 1.75... TERAbytes de date, as fi testat toate versiunile in 10-15 ani

am lasat-o balta cu multe spume, iar asta e NUMAI parola de wifi, dupa aia trebuie sa fii destul de bun sa ii spargi telefonul ca sa furi ceva, ori la treaba asta fiecare porducator de Android, iOS, aplicatii, ETC. investeste bani grei ca sa nu poata fi spart (altfel platesc bani si mai grei cand sunt dati in judecata ca au fost sparti)

daca fura de altii, atunci, WHATEVER tongue

| cfrtobias explică (pentru JicaContra):

Nu e a ei, ca sta undeva si a cui e poate fura datele din telefonul ei? da cred si eu ca nu se poate

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

Telefoanele care sunt pe aceeasi retea GSM au aceeasi problema: pot fi accesate intre ele, din cauza ca nu poti sa pui (la nivel de GSM) firewall intre fiecare telefon in parte

pe wifi neprotejat sau cu parola pe care o stiu toti, intr-un restaurant, hotel, etc. e o chestie foarte posibila, asa ca, daca cineva connectat tot la reteaua aia iti sparge telefonul

si in ambele cazuri in capul producatorului telefonului o sa ajunga necazul, pentru ca e reclama negativa si nu mai ia nimeni telefoane de la ala

asa ca toate telefoanele au protectie anti-chestia asta, la greu

asa ca nu am auzit de asa ceva, NICIODATA

totusi, un antivirus gratis ca Avast, nu strica pe telefon... DELOC!

| cfrtobias explică (pentru JicaContra):

Bine mersi

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

Cu placere!

| danutzu96 a răspuns:

Ai scris intrebarea atat de agramat incat greu se intelege ceva. Teoretic, se poate - nu exista sisteme impenetrabile. Practic … e foarte putin probabil sa dea peste cineva care sa stie sa faca asta si mai putin probabil sa merite datele alea efortul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intelege clar intrebarea., Deci prietena Ta intra Pe HotSpotul unei alte persoane., Si u te intrebi daca persoana care detine Hot-spotul poate accesa datele din telefonul prienei tale? Raspunsul este Nu., Maxim poate vedea siteurile pe care navigheaza., dar si pentru asa ceva trebuie sa o aiba cu It-ul.
Sau ca Prietena Ta are hotspot si altcineva se conecteaza la hotspot-ul ei., in cazul asta Cel care se conecteaza 100% Nu poate fura nimic.

| cfrtobias explică (pentru anonim_4396):

Bine mersi "Deci prietena Ta intra Pe HotSpotul unei alte persoane., Si tu te intrebi daca persoana care detine Hot-spotul poate accesa datele din telefonul prienei tale? Raspunsul este Nu