| Sasukesmecherul a întrebat:

Pareri xiaomi mi 10T pro 8gb ram 128gb?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Telefonul are foarte putine minus-uri si lipsuri pentru pretul cerut.

Varianta cu 256GB stocare (si 8 GB RAM) e sub 2700 RON si altceva mai bun nu prea gasesti in banii acestia.

++ecran foarte bun, cu suport HDR10, 500 niti si 144Hz (dinamic, se poate schimba in functie de continutul afisat, si salveaza si mai mult bateria)
++procesor de top
++baterie de 5000mAh
++stocare interna rapida, UFS 3.1
++Wi-Fi 6
++ecran plat (par banale, dar sunt mult mai utile decat cele curbate)
++sunet Stereo, bun - spre foarte bun (dar la maxim are putine distorsiuni) In schimb daca detii niste casti foarte bune, dispare si grija asta. La banii acestia eu nu am pretentii de flagshipuri Samsung
++camera foto face poze faine ziua si in conditii de iluminare optima. La apus, si in interioare slab iluminate, scartaie putin (o sa existe zgomot pronuntat, mai ales cand faci zoom).
Cam asta e diferenta intre acesta si telefoanele de 6000 RON, din pacate.
++vine cu husa in pachet, folie de plastic preaplicata, cablu+incarcator rapid pe 33W, si adaptor USB-C la jack 3, 5mm.
++mie personal imi place simplitatea interfetei, am cumparat deja un Redmi 9 pentru cineva din familie si m-am familiarizat cu MIUI.
++Cu un mic programel (Minimal_adb_fastboot_v1.4.3_setup)
poti sterge ORICE aplicatie bloatware (inutila) din telefon, spre deosebire de alte branduri, unde nu poti dezinstala/bloca decat cateva.

Minusuri:
---nu are IP68 (dar are garnitura pentru sertarul bateriei)
---nu are slot de card, de aceea eu as recomanda varianta cu 256GB.
---are doar USB Type-C 2.0, deci cand doresti sa copiezi din telefon pe PC, vei avea ceva de asteptat (e lucrul care ma deranjeaza cel mai tare dintre astea 3, deoarece consider ca putea fi implementat usor, fara cresterea semnificativa a pretului).

Iar diferenta intre Pro si variata non-Pro e camera si variantele de stocare, nimic altceva. Pro are un senzor mai mare.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un telefon frumos, robust și puternic, cu un ecran excelent și o baterie pe masura, dar (exista și un "dar") MIUI adica versiunea xiaomi a androidului e cam facuta pe genunchi. Are cateva bug-uri destul de enervante iar dark mode-ul e tare prost implementat. Aștept update-uri... Îl am de putin timp și sper sa nu mai gasesc și alte bube. Un peste alta e un aparat fain tare. ÎMI PLACE!

| Ionut659 a răspuns:

Https://youtu.be/M4TzxShVuVM
Ai toate informațiile aici.