Întrebare recomandată | Ycu a întrebat:

Sa va povestesc ce am patit cu cei de la Vodafone, si astept niste pareri din partea voastra. Urmatorul mesaj l-am postat de dimineata pe forumul Vodafone, o sa intelegi de acolo tot ce s-a intamplat si va astept cu o parere.
,, Buna ziua dragi angajati Vodafone, va scriu in vederea unui cost suplimentar adaugat la abonamentul Vodafone cel putin abuziv. Acum 2 zile cumparand un nou telefon, mai destept cum mi s-a spus tot de angajatii dvs, mi s-au activat abuziv conectarile la internet eu ne avand orice extraoptiune pentru net. Si asa in seara dinspre 24 spre 25 eu avand wifi-ul pornit non stop am inteles ca seara s-au facut update-urile de la google play din internetul de la Vodafone, mai exact 150 de mb. Am vorbit si cu altii si i-am intrebat asa orientativ, cam cat ar crede ei ca mi-ar fi luat firma dvs de telefonie respectiv internet pentru 150 mb de internet, am avut raspunsuri intre 3 si 6 euro. Nu domnilor, s-a adaugat un cost suplimentar de 63.88 de euro, (apropo de asta noapte pana azi dimineata s-a mai adaugat un 0.01 nu stiu de unde ca am avut inclusiv telefonul oprit). Si va intreb daca luam ceva mai mare de pe internet, nu stiu, un joc fifa 2014 care are 1 GB, eu ne stiind macar ca eu am net de la dvs, as fi platit 409, 6 euro in plus nu? Mai exact 19 milioane. Mai scump de 2 ori decat telefonul meu,, destept". Nu mi se pare normal ca internetul meu sa fie activat fara stirea mea, a utilizatorului. Am sunat si la minunatii dvs. consultanti de la *222, si am facut un experiment, am uitat sa va spun ca am doua abonamente la dvs indentice. Si am facut respectivul experiment, sunand a doua oara la *222 dupa aflarea pe ce s-au facut respectivii 63.88 euro, pardon 63.89, spunandu-mi-se fara nici o chestie ca s-au facut din 155 de mb de internet consumat. Revenind sunand am intrebat daca ambele abonamente pe care le detin sunt identice, mi s-a raspuns da, am intrebat daca am acces la internet mi s-a raspuns ca nu. Pai si CUM, pe unu merge sa intru pe internet si pe altul nu, si CUM pe unu mi se adauga 64 de euro si pe altul nu. (ambele telefoane si abonamente fiind identice). Domnilor nu este normal, am mai citit ca de fapt un mb de internet la dvs este 0.20 per mb, si eu am fost taxat cu 0.40 mb, citind am aflat ca 0.45 este costul unui mb in rooming domnilor.
Deci eu platesc 0.40 eurocenti per mb. Daca eu ma duc pana la magazin sa iau ceva si se intampla ceva de la dumneavoastra cu o viteza de 2 mb/s eu platesc 5 euro pe secunda. Unde in U.E asa unde ne laudam ca suntem se mai intampla asta. Am intregistrari de la toate convorbirile cu consulantii dvs, si o sa merg foarte departe cu aceasta.,,

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca va pune Dumnezeu sa luati de la toate firmele de rahat.
Eu, cu 100 lei am urmatoarele (de la DIGI)
1. telefon fix cu mii de minute in retea si 200 in alte retele;
2. televiziune prin cablu;
3. internet prin cablu pe PC;
4. un telefon mobil cu minute nelimitate in retea, 200 de minute in alte retele si internet nelimitat;
5. un telefon la fel cu cel de sus dar cu 1000 de minute in alte retele.
Intrati pe site-ul celor de la DIGI si documentati-va.

| IonescuAdriana78 a răspuns (pentru Salontanul):

Ai abonament la Romtelecom.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu rezolvi amiabil cu ei poti sa-i reclami la Protectia consumatorului si poti sa le spui asta.

| Ycu explică (pentru Ioandelasal):

Am vrut sa pun intrebarea asta pe TPU, poate oi fi eu nebun, si poate e normal... dar se pare ca nu eu sunt nebunul.

| mgtow a răspuns:

Mergi la opc sa vezi ce poti rezolva, Vodafone isi tine politica ei.

| Ycu explică (pentru mgtow):

Sunt unsi cu toate alifiile, ce nu se gaseste un rand scris cu font de 2 bold in care sa specifice ca isi rezerva dreptul de a activa extraoptiuni. Gasesc ei ceva, si au patit si altii multi altii sunt forumurile pline, scrieti de curiozitate cost exagerat Vodafone, sa vedeti cum au patit-o altii cu 400 de euro, stau sa ma gandesc daca ar fi fost un necunoscator, ca na de bine de rau cei tineri mai au cunostinte de net si altele dar altii care chiar nu stiu si daca nu sunt avertizati de nimic un mesaj sau ceva sa se trezeasca ca isi vand masinile si casele sa plateasca la Vodafone, 5 euro pe secunda de parca eu sunt Bill Gates. Meh, Romania...

| William a răspuns:

Cine te-a pus sa iti iei telefon de la Vodafone? La mine la scoala au venit sa ne dea cartele gratis (evident nu aveau niciun euro pe ele) dar le-am dat colegilor pentru ca stiam ca as putea sa am probleme daca imi pun cartela in telefon. Cauta pe net si vezi ce probleme au avut altii cu cei de la Vodafone.

| Ycu explică (pentru William):

Tocmai, telefonul e luat de la Orange, liber de abonament.

| Ycu explică (pentru William):

Optiunile au fost modificate abuziv noaptea cand cu siguranta dormi, vazand ca s-a schimbat aparatul si a fost pus unul cu android.

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu rezolvi nimic sunt la fel ca agentiile de turism degeaba mergi la Protectia consumatorului. Oameni buni traim in Romania daca nu v-ati dat seama o tara fara viitor. Sfatul meu, faceti 18 ani si carati-va din tara asta cat mai puteti.

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Asa am patit si eu ce cei de la cosmote, mi-a venit cost suplimentar 20 de euro, de unde? Hoti.Stati sa vedeti, cand m-am uitat in ziua respectiva era 19.36 euro, iar a doua zi s-a facut 20.34, eu nefolosind internetul lor, intrand mereu pe wifi, sau facand alte apeluri care costa.

| Ycu explică (pentru VOLVO4LIFE):

Pai ce crezi ca m-au lasat asa? Normal erau 63.88, si acuma am 64.09... faza e ca toate astea coincid cu perioada terminarii contractului cu ei happy. Banditi, sa va mai spun ca U.E, i-a pus sa se conformeze ca pana si in roaming sa fie maxim 0.20 per mb, adica in strainatate. Si pe mine m-a luat cu 0.40, niste vai de ei...Romania..anyway.

| uninvited66 a răspuns:

Te ajut cu un raspuns. La fel eu la Cosmote in a 3-a luna de abonament, cand am schimbat telefonul. Si acum dupa 1 an jumate ma tot someaza laughing Si nu au ce sa iti faca

| Ycu explică (pentru uninvited66):

Ai semnat contract, dupa 3 ani sunt cumparatori de reclamatii sau somatii, care pe urma te dau in judecata si o sa iti ia si pielea de pe tine. Nu te juca cu din astea. Toate firmele abia asteapta sa faca restanti ca sa poata altii sa cumpere contractele pe care le-ai semnat tu.

| Bella1love a răspuns:

Probabil ca ti-ai setat telefon pe automat pentru update-uri si traficul de date l-ai lasat pornit.

| Ycu explică (pentru Bella1love):

Si cine in lumea asta mai ia 64 de euro 3 milioane pentru 155 de mb?