| Cristian_Cristian_1969 a întrebat:

Am o problemă cu S 7 edge. Am avut un joc si l-am sters iar acum inca se vede imaginea jocului(foarte puțin dar deranjant)pe orice vreau să intru. Poate știe cineva cum rezolv problema. Ms.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De mult n-am auzit de asemenea defectiune.
La monitoarele cu tub catodic ale calculatoarelor de mai dedemult s-a intamplat asemenea fenomen in cazul cand s-a folosit mult o imagine statica intensa si de culoare deschisa, contrastata. De exemplu, an intalnit la un calculator care a folosit programul Word timp de ani de zile, iar imaginea meniului s-a vazut si cu monitorul stins.

La telefoane este insa total alta tehnologie, ecranul nu are masca ce se poate afecta de bombardarea indelungata cu electroni.

Dupa parerea mea (ne-avand in mana telefonul pentru apreciere), teoretic ar putea exista doua cauze:
- afectarea fizica (electrica) a sistemului electronic de comanda a afisarii (ar putea fi afectate chip-urile cMOS), caz in care trebuie incercate si inlocuite cele cu probleme
- ramanerea unor resturi de programe in memoria (de lucru sau cache) care nu s-au sters dupa dezinstalarea aplicatiei - probabilitate redusa, oprirea pentru un jumat de ora si re-pornirea (din butonul de pornire-oprire sau chiar bateria scoasa) ar putea ajuta revenirea la normal.

| cfrtobias a răspuns:

Ai incercat sa dai repornire la telefon de atunci?

| Bichiv_Robert_1992 a răspuns:

Daca nu functioneaza cu un restart, ii dai revenire la setarile din fabrica. Trebuie sa il duci in service daca nu functioneaza cele doua variante ......am patit-o si eu.

| Cristian_Cristian_1969 explică (pentru Bichiv_Robert_1992):

I.am dat repornire și revenire din fabrică și degeaba