| TearsOfBlood a întrebat:

Cu ce e mai special IPhone decat un smartphone obisnuit mult mai ieftin:ca de exemplu Samsung galaxy y. Ce poate sa faca Iphone in comparatie cu telefonul asta si de ce e mai special si costa atat.Eu as vrea sa imi iau o replica de IPhone pentru ca e mult mai ieftina. Daca replica se comporta ca un telefon normal pe care pot sa vorbesc,sa trimit mesaje, sa ascult o muzica, sa umblu pe net si sa joc un joc ca doodle jump isi merita costul. Dau funda pentru cel mai explicit raspuns.

9 răspunsuri:
| colacolaCHIPS a răspuns:

Replica poti sa o arunci dupa cateva zile/saptamani.

De ce? Pentru ca e replica.Ce este special la "replici"? pot sa aiba un numar limitat de incarcari si nu sunt facute din materiale de calitate.

| TearsOfBlood explică (pentru colacolaCHIPS):

Voiam sa stiu si care e diferenta dintre un iphone original si un smartphone. Ce poate Iphoneu sa faca in comparatie cu smartphoneu.

| colacolaCHIPS a răspuns:

Toate smartphone-urile de pe piata sunt la fel. Poti vorbi, trimite mesaje, navigi pe internet, sa folosesti mail-ul din el si alte lucruri care acum nu imi vin in minte.

Care ar fi diferenta intre iPhone si Galaxy Y?

Pai. poti sa faci totul MULT mai repede. Procesorul este mult superior, camera este de "100" de ori mai buna, poti face multi-tasking mult mai usor, pozele se fac mult mai repede, rezolutia si densitatea pixelilor pe ecran este mult mai mare fata de acel Galay Y, viteza de navigare pe internet si cel mai important Sistemul de Operare iOS de la iPhone este cu mult peste Android. De ce? pai cel mai important factor este securitatea. Fiecare aplicatie care o sa gasesti in AppStore(iPhone) este mai intai testata de cei de la Apple inainte sa fie pusa la "vanzare" fata de Android acolo oricine poate sa puna orice vrea si asta e o chestie foarte buna dar a dus la crearea de zeci de mii de malware/virusi care pot sa faca orice din Sasmung-ul tau asta poate duce la : Stergerea listei de contacte, trimiterea de mesaje in alte tari, resetarea telefonului si multe alte lucruri care pot sa iti faca viata un calvar daca pui mana pe o astfel de aplicatie si bani ( mai ales ).

Totusi vin cu un mic dezavantaj care pe mine nu ma deranjeaza asa de tare : trebuie incarcat odata pe zi sau la 2 zile in functie de cat stai pe el. Daca vrei sa te joci ceva in functie de joc poate sa iti manance toata bateria in 3-6 ore, daca dai mesaje toata ziua si vb la el o zi de functionare ar trebui sa fie destul de ok.

| alextom70 a răspuns:

Smart-destept phone-telefon,deci smartphone inseamna telefon destept,iar iphone se numeste asa pentru ca desteptii de la Apple nu stiut ce nume sa dea noii lor jucarie asa ca au pus litera i in fata cuvantului phone, adica iphone este tot un smartphone, costa asa mult pentru ca Apple este o compania cu renume si una dintre cele mai mari companii din lume( daca nu stiai ei au inventat pc-ul, adica calculator personal), in rest nu stiu de ce costa asa mult pentru ca iphone sau ipad niste mari k*k*turi

| valentino52 a răspuns (pentru alextom70):

De ce costa iphone 3000 lei? de ce costa Samsung S3 2800 lei (atat costa cand a aparut nu stiu cat e acum). Pai ce vrei tehnologia de ultima generatie costa. Stiu ca samsungul are specificatii tehnice aparent superioare dar per total iphone-ul se misca mai bine.
ZDR a spus cam tot ce as fi vrut eu sa scriu. Concluzie : sub nici o forma nu iti lua replica de iphone, mai bine ia-ti alt smartphone mai ieftin. Si ca diferenta e vorba nu numai de materiale si design, viteza, componente mai performante dar si felul in care a fost gandit si usurinta cu care il folosesti, sistem de operare intuitiv etc

| TearsOfBlood explică (pentru alextom70):

Mare chestie ca e de la Apple. Galaxy s3 e de la Samsung si costa aproape atat cat un iphone4S. Si sigla aia e un mar muscat! Daca era intreg maru ziceam si eu sa coste atata...

| alextom70 a răspuns (pentru TearsOfBlood):

Da acum cand a aparut iphone 5 e normal ca la 4s sa scada pretul, dar totusi un iphone de 16 gb costa pe la 2.800 lei, un galaxy s3 de 32 gb costa pe la 2.750 lei, intimp ce iphone de 32 gb costa pe la3.400 leii ar cel de 64 costa aproape 4.000 lei, si sa nu mai vorbim de iphone 5

| TearsOfBlood explică (pentru alextom70):

Da serios. Ce faci cu un telefon de 64 de gb? Un joc pe calculator mai nou asa ocupa vreo 10 gb da asta e pe pc.pe telefon ocupa cel mult 500 mb un joc nou nout din 2012 pentru iphone.Serios, ce faci cu 64 de gb? Melodiile ocupa cel mult 1 gb. Videoclipuri ocupa cel mult cativa gb(adica foarte multe videoclipuri), jocurile vreo 2, 3 gb. Da nici nu stiu pentru ca nu am avut iphone. Dar concluzia e ca nu ai ce face cu 64 de gb.

| alextom70 a răspuns:

Da iOS este mai siguri decat Android( sistemele de operare de la Apple o fost intodeauna mai sigure ca restul) insaa in rest iOS este K*cat pe langa android( la fel este os x mountain lion pe langa windows), celalat punct forte al iphonului este retina dislplay si....atat,iOS mai are si interfata aia, de mai bine ma inpusc decat sa o vad zi de zi