| edy100000 a întrebat:

am o intrebare, cum imi dau seama daca un iphone este copie sau original? FUNDA! big grin

Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

Prietene,pur si simplu, iti dai seama!
Ce este mai greu, este sa, iti dai seama daca functioneaza ok sau are o problema.

Am sa iti explic dar iti pun si un video pentru a fi mai sigur.

In primul rand calitatea, al doilea rand aspectul telefonului/sistemului de operare.

Ai aici un video cu comparatie de iphone 6

https://www.youtube.com/watch?v=c7z8M4CRhGk

poti cauta si tu " fake vs real Iphone 6 sau 5 sau care doresti tu " nici nu trebuie sa stii engleza ca iti arata care e original si iti vei da seama.

Acum despre functionalitate, cand il testezi asigurate minimum care le stiu eu, testeaza camera foto fata si spate daca face poze si daca iti place cum face (uite-te daca nu is zgariate sticlele de la camera), baga o cartela Telekom pentru a te asigura ca nu este blocat in Vodafone/Orange sau poate rds, suna pe cineva sa vezi daca te aude sau daca il auzi, verifica in setari memoria telefonului (sa nu aibe problema cu memoria, daca spune ca e de 16gb sa ai acolo 16gb din care nu stiu sigur dar vreo 11gb sunt folosibili) verifica soft-ul sa fie ultimul (daca nu e ultimul cerei sa faca upgrade in caz ca e decodat cu stiu eu ce metode el revine la initial, poti trece pasul asta daca vrei) si in ultimul rand dai resetare din fabrica si apoi incearca iar sa suni sa vezi daca functioneaza. Cam atat stiu eu, oricine ma poate corecta daca stie mai bine.