| va2311paa a întrebat:

Ce ziceti sa aleg Huawei acendent g300 sau LG optimus sol? Pe lanaga asta vreau sa va mai intrebare ceva:
Care este mai bun procesor de 1Ghz Scorpion sau 1Ghz Cortex-A5? Dar cand raspundeti la intrebari sa nu imi spuneti direct ci sa imi explicati de ce ati ales acel telefon sau acel procesor. Funda!

P.S:Nu vreau sa imi recomandati alte telefoane decat daca sunt la fel de bune ca astea!

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Procesorul SCORPION este mai bun decat Cortex A5 sau decat Cortex A8!
Nu iti pot explica de ce. Iti pot spune sigur ca este mult mai bun ca C A5. Nu zic, Cortex A9 sau Cortex A15 sunt foarte bune, dar CortexA5 am impresia ca este varianta cea mai ieftina din serie!
Sii. Legat de telefoane.A fost o alegere usoara!
In primul rand, un Huawei nu se va compara NICIODATA cu un LG. +Ca LG-ul este mai bun la performante :

Avantaje G300:
Ecran (4" vs 3.8")
Ecran (16M Culori vs 256K Culori)
Memorie Interna (4GB vs 1GB)
Flash (LED vs ----)
OS (4. 0ICS)

Avantaje SOL :
Dimensiuni - Subtire
Greutate (110g vs 140g)
Protectie (Gorilla Glass vs --)
Camera
Inregistrare Video (HD)
Camera Frontala (VGA vs --)
CPU (Scorpion vs Cortex A5)
GPU (Adreno205 vs Adreno200)
Baterie

De exemplu Memoria interna..La G300 este inutil sa ai mai multa memorie pentru jocuri, pentru ca nu iti poti instala cam niciun joc bun la acele specificatii. este urat si am auzit ca are multe probleme..cam 90% dintre utilizatorii G300 urasc telefonul lor :)

Link : http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4067&idPhone2=4594

Sper ca te-am putut ajuta; Succes!

| va2311paa explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Totusi vreau sa iti zic ceva nu toti care au Huawei sunt nemultumiti ba chiar toti care l-au luat au spus ca este un tel foarte bun dar totusi nu te contrazic sol este mai bun. Uita-te la com si aici https://www.vodafone.ro/shop/telefoane/huawei-ascend-g300

3 răspunsuri:
| beebbe23 a răspuns:

Eu îţi recomand LG Optimus Sol, cu 1 GHZ Scorpion, dar nu ştiu cum să îti explic sincer. Acum te vei întreba de ce ţi-l recomand. Ţi-l recomand deoarece am LG Optimus Sol de 16 luni şi nu am avut nici o problemă cu el, l-am scăpat de 10 de mi de ori pe jos şi este putin zgâriat pe spate, dar ecranul nu are nimic.

| ogrGeT a răspuns:

Da asa este si eu ti-l recomand deaorece este un telefon foarte rapid, performant, elegant si cel mai tare este faptul ca are protectie gorilla glass deci este foarte rezistent, chiar dar nici Huawei g300 nu este mult mai prejos deoarece Huawei au inceput sa scoata smartphone-uri tari in ultima vreme si in plus e tare procesorul.