| ombladon156 a întrebat:

Am comandat in week-end un telefon de pe site-ul eurogsm, partener Orange. Telefonul l-am luat la liber dar in email-ul de confirmare eram atentionat ca telefonul vine codat in Orange dar il pot debloca cu ajutorul unui cod atasat certificatului de garantie. Problema e ca singurul cod de pe certificatul de garantie este IMEI-ul si pe ala nu mi-l accepta. Am incercat sa-i contactez dar nu mi-a raspuns nimeni, se poate sa primesc acel cod de la ei? Alte solutii pentru a-mi debloca telefonul? Eu sunt pe Vodafone.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie neaparat sa-i contactezi pe ei pentru asta. Alte solutii sunt, dar costa. In mod normal daca iti deblochezi telefonul iti pierzi garantia, ai grija sa intrebi lucrul asta si sa te asigure ca nu iti pierzi garantia, pe langa asta sa te ajute ei pas cu pas in deblocarea telefonului, e de datoria lor avand in vedere ca ti-au trimis ceva ce nu ai comandat, mai bine te ajuta decat sa le trimiti telefonul inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citez ce scrie pe site-ul lor:
Telefoanele comercializate in magazinul online se pot folosi in orice retea (pentru Digi Mobil telefonul trebuie sa suporte tehnologia 3G).In cazul telefoanelor codate in reteaua Orange, veti primi in pachetul telefonului si codul de deblocare. Daca doriti sa utilizati telefonul in alta retea, in momentul introducerii in telefon a cartelei SIM al altui operator, telefonul va solicita un cod de deblocare.Codul de deblocare pe care trebuie sa il introduceti este cel primit in pachetul telefonului. Codul de deblocare este solicitat o singura data iar dupa introducerea acestuia veti putea folosi telefonul in orice retea.Atentie: nu introduceti codul PIN al cartelei SIM.

| ombladon156 explică (pentru anonim_4396):

Si eu am citit asta pe site-ul lor si te asigur ca alt cod in afara de IMEI nu am.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ombladon156):

NU stiu ce fel de eticheta ai, dar poate fi o cheita gen, intre "foi, sau intre coperta, repet, nu stiu ce ti-a dat.
Daca nu ti-a dat, spune-le lor si sigur vei rezolva, insista sa suni maine!

| PaunPaul a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti dea vreun cod poti sa te duci la un servis de telefoane de la orice colt de strada si te costa in jur de 30 pana in 50 de lei chiar mai putin
FUNDA?