| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Am instalat Windows 7 pe laptop, si am probleme cu driverele de la placa video. Am instalat primul driver Intel fără probleme, dar când instalez și cel de al 2lea de la Nvidia și ii dau restart primesc eroare bsod se numește din câte am înțeles pe un ecran albastru și nu mai merge decât în safe mod. Eroarea se numește :error video memori management internal. După ce dezinstalez driverul de la Nvidia își revine la normal. Am încercat sa îl instalez în toate modurile posibile, si descarcat de pe mai multe site-uri, si alte versiuni, tot nu merge. Ce as putea sa fac si care ar fi cauza?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Instaleaza Linux Mint 21.1 Cinnamon si vei scapa si de problema ca merge greu, de virusi si cumparare de programe. https://www.linuxmint.com/rel_vera_cinnamon_whatsnew.php

| SuperCoolDude a răspuns (pentru DracuIa):

Nota 10 pentru baiatu asta?! Si eu am vrut sa ii recomand driver booster.

Foloseste programu asta si o sa iti faca driverele automat.

Daca ai cum sa le dezinstalezi pe alealalte vechi folosind Device Manager, atunci fa-o. Apoi da restart la calculator si instaleaza driverele folosind programu asta. Merge forta!

Un lucru ce am vrut sa punctez este ca tu trebuie sa instalezi driverul pentru placa video pe care o ai. Nu inteleg de ce instalezi si Intel si nVIDIA de vreme ce ar trebui sa ai numai o placa video.

Ai cumva placa dedicata si integrata in acelasi timp?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Link Booster
https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

Licente (key)
633AE-5926A-BB504-ED840

AF96F-75C87-14BA5-1A140

Răspuns utilizator avertizat
| sskrillex96 explică (pentru DracuIa):

Bravo. Laptopul chiar e vechi happy din 2012 cred. Am si win 10 nou pe stick cu licență cumparat de pe eMAG. Dar cere prea multe și eu nu am nevoie decât sa ma joc jocuri

| sskrillex96 explică (pentru SuperCoolDude):

Am placa video Nvidia gt 740m. Si daca încer sa instalez doar driverul de la Nvidia îmi spune ca prima data trebuie sa am un driver Intel instalat. Si ce ai spus tu are logica. Da nu mai înțeleg nimic

Răspuns utilizator avertizat
| sskrillex96 explică (pentru DracuIa):

Problema rezolvata. Ca sa explica și care era problema, în device manager încercam sa instalez driverul de la 3d video controller, dar nu aveam instalat PCI comunicațional controler. Si automat nu mergea unul fără celalalt. Mersi

Răspuns utilizator avertizat
| SuperCoolDude a răspuns (pentru DracuIa):

Chiar gasesti keyuri pe Youtube, ve crezi happy? Si la Advanced SystemCare si la Driverbooster si la multe altelewinking