| munteanuseby80 a întrebat:

Am o problema cu un Samsung Wave Y editia LaFleur. Nu imi citeste cartela. Nu pot efectua sau primi apeluri. Cu cartela nu este o problema, deoarece in alt telefon merge!
Telefon a mai fost "trantit", insa nu stiu daca e neaparat asta problema.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi din cauza acelei "trântituri".

N-ai precizat dacă poţi trimite/primi sms, sau dacă ai semnal...

Eventual, să-l duci la un Service ( cel mai probabil, este o problemă cu slotul în care se introduce cartela SIM ).

Toate cele bune.

| munteanuseby80 explică (pentru bursuc001):

Nu pot trimite nici SMS-uri, iar semnal am, dar nu pot efectua/primi apeluri.

| bursuc001 a răspuns (pentru munteanuseby80):

Eventual, să încerci să introduci ALTĂ cartelă SIM şi vezi dacă poţi apela de pe ea...

Sau, poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ) din Meniul telefonului, sau "hard reset" cu metodele explicate la linkul :
http://www.hard-reset.com/samsung-wave-y-s5380-hard-reset.html

http://www.reviewgsm.com/......ard-reset/

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Sau, duci telefonul la un Service.

Toate cele bune.

| munteanuseby80 explică (pentru bursuc001):

Multumesc de ajutor! O sa il duc la un service, decat sa ma bag eu si sa il mai stric happy.

| bursuc001 a răspuns (pentru munteanuseby80):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.