| catalinraul321 a întrebat:

Salut, am si eu un Samsung s8plus si mi s-a stins si s-a aprins dupa si mi-a ramas blocat cu numele de la Samsung si nu pot face nimic. nici macar sa-l resetez.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu crecă bateria sadu-s

(citește: adică acumulatorul telefonului a decedat)

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru sierra1):

Wow, esti sigur de asta?
cum crezi tu ca se afiseaza numele Samsung fara baterie?!?

e clar ca telefonul s-a brick-uit singur, chestia asta se mai intampla

du-te cu el la garantie, presupun ca inca mai are garantie un telefon din 2018

dar tin sa te avertizez ca la un telefon brick-uit o sa se dea dupa deget, din cauza ca toti producatorii spun ca daca incerci sa faci o modificare la softul telefonului atunci isi pierde garantia, ei bine in UE exista o lege care contrazice in mod direct treaba asta, si ai garantie chiar daca ai fi incercat cu tot dinadinsul sa il brick-uiesti, asa ca daca se dau dupa deget, ameninta-i cu protectia consumatorului, ca ii dai in judecata, si chiar cu politia (ai DREPTUL la garantie)

| sierra1 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

"e clar ca telefonul s-a brick-uit singur"

Wow, esti sigur de asta? Deci se mai intâmplă să-și rescrie el singur, de capul lui memoriile NAND Flash?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru sierra1):

Nu, dar se mai intampla ca datele sa se mai corupa, chiar pe marea feblete flash/ssd

| catalinraul321 explică (pentru CarcotasulVesel):

Si merita sal mai repar sau sa-l duc la garantie?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru catalinraul321):

Evident ca merita sa il duci la garantie, ca nu te costa nimic si e (tot evident) ca nu l-ai stricat tu, deci garantia e cat se poate de valida!