| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am si eu un telefon Alcatel ot-708 codat in Orange, as vrea sa-l folosesc si in Cosmote dar imi cere cheia retelei (codul NCK). IMEI-ul este 354007034578614 iar provider-ul este 2ARGR01. Ofer funda!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Decodeaza-l la un service.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Felicitari pentru ca ti-ai facut public IMEI-ul. Probabil nu au citit de ce acesta este un lucru care trebuie tinut la fel de ferit ca si CNP-ul de pe buletin.

| ggalilei a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai am cautat pe google postari referitoare la afirmatia ta ca nu e bine sa-ti faci public imei-ul si nu am gasit nimic care sa recomande acest lucru.In plus, daca vei intra pe forumurile de telefonie despre decodari telefoane, vei vedea ca sant pline de utilizatori care isi fac publice imei-urile.Deci chiar nu vad ratiunea pentru care sa il tin secret, in plus nu este telefonul uzual pe care il folosesc, e doar un telefon tinut intr-un sertar in care voiam sa bag o cartela cosmote pentru zgarcitii care inca se feresc sa sune in alte retele.Cu cnp-ul se pot face intr'adevar anumite "manevre",care pot fi depistate in cele din urma,dar cu imei-ul telefonului cuiva chiar nu vad ce s-ar putea face. Daca te referi cumva la ascultare, oricum santem ascultati si rasascultati de servicii, dar nu ma deranjeaza fiindca nici nu vand droguri si nici nu am retele de trafic de persoane. Daca stii mai multe, precizeaza si ratiunile pentru care nu trebuie sa dezvaluim imei-urile, altfel ramane doar o afirmatie neacoperita de argumente sau dovezi.

| anonim_4396 explică (pentru ggalilei):

Nu sunt genul de om care sa faca temele altora. Fiecare si le poate face pe ale lui.