| Liviu-radu_Dredetean_1993 a întrebat:

am un iphone 4s si s-a stricat butonul de pornire/blocare si as avea nevoie de o aplicatie sa blochez telefonul. multumesc

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Probabil bucatica aia de plastic indeparteaza 'pinii' conectori a cartelei SIM cu cei ai telefonului. Din cate stiu, se afla tot prin zona butonului de lock / unlock. Mai redu putin dimensiunile acelui obiect ce ai pus la buton, ca sa se poata conecta.

13 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Nu ai nevoie de o aplicatie.

Settings -> General -> Auto-Lock -> aici selectezi dupa cat timp telefonul sa se blocheze singur. Ai doar optiunea de minim 1 minut. Telefonul se va bloca singur dupa 1 minut de nefolosire.

| Jipa95 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Aiurea asa.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Jipa95):

Cam da, dar e cam tot ce am l-am putut sfatui. Totusi, nu a definit mai explicit "mi s-a stricat butonul de lock screen". Si eu il am oarecum stricat, dar am improvizat si il pot folosi. Merge putin mai greu, dar e ok. Daca i s-a stricat doar dispozitivul cu care apasa the actual button to lock the phone, poate pune o bucatica de ceva, si sa apese pe ea.

| Liviu-radu_Dredetean_1993 explică (pentru miTzuliK93):

Salut, cum pun bucatica aia de hartie? multumesc

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Liviu-radu_Dredetean_1993):

Pai, sus in dreapta era butonul de lock / unlock. Acolo trebuie pusa! Daca o poti forma in asa fel incat sa fie perfecta ca si forma si sa si ajunga la butonul care blocheaza telefonul, e numai bine. E doar o chestie de intuitie, nimic mai mult, dar daca nu te pricepi / te sperii, lasa pe altcineva sa faca operatia.

| Liviu-radu_Dredetean_1993 explică (pentru miTzuliK93):

Salut,poti sa imi specifici exact unde sa pun hartia, problema este ca butonul nu se gliseaza ramane blocat, am desfacut cele 2 surubele l am scos m am uitat totul este bine dar nu se misca. multumesc

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Liviu-radu_Dredetean_1993):

Deci butonul e intact? Pai, man, inseamna ca ceva il blocheaza. N-o sa ai nevoie de niciun material aditional. Eu am crezut ca s-ar putea sa nu mai ai butonul.

https://www.youtube.com/watch?v=x4iAEV3KW3I

Vezi ca e un tutorial exclusiv pentru asta pe acel link. Ia vizioneaza-l si incearca-l!

| Liviu-radu_Dredetean_1993 explică (pentru miTzuliK93):

Ok dar daca pun hartia intre carcasa si plasticul cu 2 surubele nu cred ca o sa mai faca contact?

| Liviu-radu_Dredetean_1993 explică (pentru Liviu-radu_Dredetean_1993):

Am alta problema, acum scrie cautare si nu imi mai recunoaste cartela

| Liviu-radu_Dredetean_1993 explică (pentru miTzuliK93):

Am alta problema, acum scrie cautare si nu imi mai recunoaste cartela

| Liviu-radu_Dredetean_1993 explică (pentru miTzuliK93):

Dar am facut butonul merge perfect, am taiat o bucata de plastic patrata si am pus-o intre butonul de fier si plasticul cu 2 suruburi

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Liviu-radu_Dredetean_1993):

Probabil bucatica aia de plastic indeparteaza 'pinii' conectori a cartelei SIM cu cei ai telefonului. Din cate stiu, se afla tot prin zona butonului de lock / unlock. Mai redu putin dimensiunile acelui obiect ce ai pus la buton, ca sa se poata conecta.

| Leptosome a răspuns:

Cunosc si eu pe cineva care a avut problema asta. Singura solutie e sa-l duci la reparat.

| galyperf89 a răspuns:

Du-l in service! Bafta! happy