| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, am un laptop Samsung cu i5 2450m 6gb ram nVIDIA gt 520mx.
Are ceva daca cand ma joc pentru a castiga framuri fac overclock cu nVIDIA ntune marindui frecventa de la 900 la 1050mhz, din cate am vazut e stabila vreau sa stiu daca exista riscuri pe timp indelungat?

Răspuns Câştigător
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Pe moment nu vei simti efectul overclock-ului (aici ma refer la durata de viata a chipset-ului grafic).In schimb, pe termen lung se va simti (cresterea temperaturii) si pana la urma cedarea chipset-ului video.Totul depinde de sistemul de racire, daca este bun, sansele de a ti se strica chipset-ul grafic in timp sunt minime.