| Ensiferum a întrebat:

Am un telefon s9+ si dupa ce vizionez clipuri video pe Facebook mesenger imi ramane ecranul negru si nu pot sa dau back. Oare din ce cauza, care sa fie remediul?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Si eu lucrez in domeniu repar electronice dar asta se afla prin teste in service, vi cu el ma uit la el si iti spun ce are din punct de vedere tehnic, software nu prin TPU

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ecranul negru al morții (BSoD) este una dintre cele mai frecvente probleme pe care le-au întâmpinat mulți proprietari Samsung Galaxy S9. Când se întâmplă acest lucru, telefonul dvs. nu va răspunde la un ecran gol, de unde și numele. De cele mai multe ori este o problemă foarte simplă și poate fi rezolvată prin a face câteva proceduri, dar utilizatorii care nu cunosc natura problemei pot deveni atât de îngrijorați de telefoanele lor, considerând că ar putea fi o problemă hardware serioasă.

În acest post, vă voi prezenta în depanarea Galaxy S9 cu un ecran negru și care nu răspunde. Deoarece nu este prima dată când am întâlnit această problemă, voi împărtăși cu dvs. soluțiile pe care le-am folosit pentru a rezolva probleme similare în trecut. Dacă sunteți unul dintre proprietarii acestui dispozitiv și aveți simptome similare, continuați să citiți, pentru că vă pot ajuta.

Dacă ați găsit această postare în timp ce încercați să găsiți o soluție la o altă problemă, atunci vizitați pagina Galaxy de ajutor G9, deoarece am abordat deja unele dintre cele mai frecvente probleme cu acest dispozitiv. S-ar putea să fi oferit deja o soluție pentru problema dvs.

Cum de a depana Galaxy S9 cu un ecran negru al problemei morții?
În primul rând, nu vă îngrijorați atât de mult, chiar dacă Galaxy S9 nu mai răspunde mai ales dacă nu există semne de deteriorare fizică și știți că telefonul nu a fost lăsat scufundat în apă pentru o lungă perioadă de timp, fie o problemă de firmware minor și există întotdeauna ceva ce puteți face în legătură cu aceasta. Cu tot ceea ce s-a spus, iată ce trebuie să faceți pentru a reacționa din nou...

Efectuați procedura de repornire forțată pe Galaxy S9
Dacă sunteți familiarizat cu procedura de extragere a acumulatorului, adesea facem apel la baterii amovibile, dar acest lucru are un efect similar cu acesta. Galaxy S9 nu dispune de o baterie detașabilă, astfel încât Samsung trebuie să găsească o modalitate de dezghețare a telefonului fără ao deschide și scoate bateria.

Ecranul Negru al Decesului este, de fapt sau mai des, nu rezultatul unui accident de firmware. Atunci când firmware-ul nu mai răspunde și se poate întâmpla din când în când, mai ales dacă aveți o mulțime de aplicații grele care rulează în fundal. Dar un reîncărcare forțată poate repara acest lucru și iată cum se poate face acest lucru...

Apăsați și mențineți simultan butoanele de reducere a volumului și de alimentare simultan timp de 10 secunde sau mai mult.
S9 dvs. poate reporni în mod normal după ce a procedat corect și ar putea fi sfârșitul problemei. Dacă telefonul dvs. nu răspunde încă după aceea, încercați să îl faceți de câteva ori și dacă acesta nu răspunde, urmați acești pași.

Apăsați și țineți apăsat butonul de reducere a volumului și nu-l eliberați încă.
Țineți apăsată tasta de pornire în timp ce mențineți apăsat butonul de reducere a volumului.
Menține ambele taste ținute împreună timp de 10 secunde sau mai mult.
Este la fel ca prima procedură, dar de această dată ne asigurăm că volumul este apăsat și menținut înainte de cheia de alimentare, astfel încât procedura Forced Reboot va fi executată corect. Dacă telefonul nu răspunde încă după aceasta, treceți la următoarea procedură.

Încărcați dispozitivul Galaxy S9 și efectuați încă o dată Reîncărcarea forțată
O baterie descărcată nu este niciodată o problemă, deoarece puteți încărca telefonul oricând, dar lucrurile sunt că există momente când un firmware se va prăbuși în timp ce telefonul nu mai funcționează. Galaxy S9 este un "telefon inteligent" și fără să știi acest lucru, unele servicii și funcții sunt închise pentru a da drumul pentru alte servicii. Acest lucru se întâmplă mai des decât credeți. Când bateria se scurge, unele dintre serviciile de bază sunt dezactivate, de aceea, la un moment dat, ecranul telefonului dvs. va deveni mai întunecat decât este de obicei și este o parte din închiderea anumitor servicii. Există momente când serviciile nu sunt închise corect dacă lăsați bateria să se scurgă la 0. Ca rezultat, firmware-ul se poate prăbuși și așa cum am spus mai devreme, un accident de firmware poate fi rezolvat de un forțat Reboot, dar cum poate telefonul să reacționeze sau să se aprindă când bateria este descărcată? Acesta este motivul pentru care trebuie să faceți asta...

Conectați încărcătorul la o priză de perete de lucru.
Utilizând cablul original, conectați telefonul la încărcător.
Indiferent dacă telefonul este încărcat sau nu, lăsați-l conectat la încărcător timp de 10 minute sau cam asa ceva.
După câteva minute de încărcare, apăsați și țineți apăsat butonul de reducere a volumului și nu-l eliberați.
Acum, apăsați și mențineți apăsată tasta de pornire în timp ce țineți apăsată tasta de pornire.
Țineți ambele taste apăsate timp de 10 secunde sau mai mult.
Presupunând că ecranul negru al morții a fost cauzat de o baterie descărcată care a dus la un accident de firmware, atunci Samsung Galaxy S9 ar trebui să fie deja de boot până acum. Dar dacă tot nu este, atunci este timpul să îl aduceți la magazin, astfel încât un tehnician să vă poată verifica, deoarece ar putea fi o chestiune hardware.

Sper că acest ghid de depanare ți-a ajutat într-un fel sau altul. În cazul în care aveți probleme, vă rugăm să vizitați Galaxy S9 Help Guides pentru mai multe soluții.

| Ensiferum explică (pentru RAY):

Am inteles ca ai dat copy paste dar ai si citit ce scrie acolo si ce simptom are telefonul meu? Nu ramane blocat telefonul in sine si nu am nevoie sa intru in Bios pentru asta. Ramane blocat doar Facebook messenger dupa ce redau un video primit.

| RAY a răspuns (pentru Ensiferum):

Mngzx are dreptate, service, ma mir ca s9 face asa ceva

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ti-am dat copy paste, iti spun sa il trimiti in service si dai eronat ce sa spun

| Ensiferum explică (pentru RAY):

Păi în primul rând nu e o problemă de Service, În al doilea rând speram sa imi răspundă un software developer cu ceva experiență în domeniu. Ar fi prea simplu sa fac o resetarea generala dar nu imi doresc asta. Am inteles ideea ca esti aici sa dai sfaturi si faptul ca te implici in activitatea site-ului, apreciez dar eu chiar cautam pe cineva in domeniu.

| RAY a răspuns (pentru Ensiferum):

Si eu lucrez in domeniu repar electronice dar asta se afla prin teste in service, vi cu el ma uit la el si iti spun ce are din punct de vedere tehnic, software nu prin TPU

| mngzx a răspuns:

Remediu: panaceul 'du-l la service' laughing))))