| changeIsBad a întrebat:

Am un telefon Samsung Galaxy Xcover s5690 si as dori sa stiu cum pot sa imi instalez aplicatiile pe cardul de memorie, nu pe telefon. Si cum as putea sterge anumite aplicatii default ale telefonului?

Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi instala aplicaţiile direct pe SD card ( cardul de memorie ) decât dacă telefonul este root-at.

În caz contrar, ele se instalează AUTOMAT pe memoria internă şi apoi le poţi MUTA pe SD card.
Dar, sunt aplicaţii care NU se pot muta.

Descarci şi instalezi pe telefon App2SD + (move app to SD) sau AppMgr III (App 2 SD) de la linkul :
https://play.google.com/......ps/details

Cu acestea poţi seta să verifice "automat" fiecare aplicaţie ( în momentul instalării ei ) şi apoi o mută pe SD card.

NU poţi şterge aplicaţiile "default" ale telefonului, decât prin root.

Toate cele bune.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Nici tu nu mai ai memorie interna, nu? laughing
Pai..in primul rand este foarte, foarte complicat sa iti iei aplicatiile de pe googleplay direct pe SDCard - deci trebuie sa treaca intai prin memorie interna...
Dar pentru a ti le muta pe SD dupa ce trec prin memoria interna, intra pe GooglePlay si downloadeaza App2SD (sau App MGR III cum sa redenumit). Intra pe el si iti va arata aplicatiile de pe SD, de pe memoria interna si cele de pe memoria interna ce pot fi mutate pe SD Card.Dar atentie, daca ti le muti pe SD Card tot o sa iti ocupe spatiu pe memoria interna! De obicei cam o treime din marimea aplicatiei o sa ramana pe interna! Dar aplicatiile difera. unele cu 100mb memorie interna, cand le muti pe SD card ocupa doar 2, altele de abia daca vezi diferenta!
Sper ca te-am putut ajuta!

| MaxKiller911 a răspuns:

Salut! din cate stiu eu ( eu am un zte grand x in cu android 4.0.4 ) ti le instaleaza direct pe card, daca nu trebuie sa intrii in manager activitati, sa dai la meniul cu aplicatii, sa selectezi aplicatia ( dai "click " pe ea ) si dai mutare in SD sau ceva de genul.

| angi_4331 a răspuns:

Nu poti direct pe cardul de memorie.Dar ai putea sa il muti pe card dupa ce ai descarcat-o.O poti face din setari.