| denisTiky a întrebat:

Salut, am un Xiaomi Redmi Note 10 pro care s-a blocat in urma cu cateva zile(puteam doar sa deschid setarile din panoul de notificari) si i-am dat un restart. Cand sa se porneasca din nou, mi-a aparut un meniu(recovery) si aveam acolo sa aleg dintre "safe mode"; "reboot"; "factory reset" si inca ceva da nu mai stiu cum i zicea la optiunea aia da oricum nu puteam sa rezolv nimic nici de acolo. Stiam ca daca dau factory reset telefonul isi va reveni dar nu voiam sa mi pierd iarasi pozele si ce mai aveam prin el, ca am mai patit asta odata in urma cu ceva timp si tot mi-a parut rau dupa ce am pierdut. Si l-am lasat sa se descarce, credeam ca e ceva problema minora si daca se descarca complet isi va reveni cand il pun iarasi la incarcat.

Cred ca asta a fost cea mai mare prostie pe care am facut-o ca acum e blocat total, nu mai merge nici meniul ala de recovery. Am cautat pe net niste informatii si am inteles de acolo ca telefonul este "bricked". Tot ce imi afiseaza acum pe telefon este iconita de baterie descarcata si daca il pun putin la incarcat tot asa imi arata doar ca incepe sa se restarteze intruna singur si ramane acolo intr-un loop din care nu mai il pot scoate. Si acum nu stiu ce sa'i fac, am incercat sa ii pun firmware-ul cu programul MiFlashTool dar nu a mers, telefonul intra in fastboot si in timpul flash-ului se reporneste si se deconecteaza de la calculator.
A mai patit cineva? Cum se poate rezolva? dau funda

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cu vizita la service. Bricked inseamna ca e dus de tot Androidul. Te poti chinuii cu tutoariale si chestii, dar cu 50 sau 100 de lei te rezolva in orice loc decent.

| denisTiky explică (pentru Wr3nch):

Cred ca tu confunzi hard brick cu soft brick. La hard brick cred ca e cazul sa mergi la service ca nu mai ai ce sa i faci, dar asta inseamna ca telefonul nu mai face absolut nimic, nu da niciun semn de viata. La mine in schimb, pot intra in fastboot, se porneste, atata ca e blocat intr-un loop de pornire.

| Wr3nch a răspuns (pentru denisTiky):

Nu confund sef. Spun doar ca ai salva timp cu niste bani, dar tu poti face ce vrei. Doar o parere si nimic mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru denisTiky):

Daca intra in fastboot, ia si pune frumos un ROM aftermarket. Pe viitor fa backup in cloud la poze si ce mai ai. Vezi aici - https://forum.xda-developers.com/f/redmi-note-10-pro.12117/ - ai inclusiv Android 12 pentru el.

| literallythesamebruh a răspuns:

Este o problemă de soft. Am pățit asta cu un Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Am vrut să îi modific dpi-ul și a picat în bootloop, însă eu am rezolvat cu o resetare din fabrică. Îți poți recupera din date dacă ai backup-uri făcute în contul Google sau contul Mi.

| literallythesamebruh a răspuns:

Iar în cazul în care telefonul este bricked, găsești destul de multe tutoriale online, iar dacă nimic nu funcționează, altă placă de bază.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

O resoftare aferenta.

| denisTiky explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Am incercat cu MiFlash Tool si nu merge, se incarca acolo bara aia verde. L-am lasat asa vreo 4000 secunde si am vazut ca dureaza asa mult si l-am scos.

| Elly86 a răspuns:

Buna, in aceeasi situatie ma aflu si eu. Ai reusit sa remediezi problema?/

| gerula2022 a răspuns:

Salut,
Ai reusit sa rezolvi?

Am.si eu aceeasi prostie...

| denisTiky explică (pentru gerula2022):

L-am trimis in garantie la esd-service si dupa vreo saptamana si ceva mi-au trimis telefonul inapoi functional. Serviciul acesta de garantie l-am dobandit uitandu-ma pe site-ul xiaomi: https://www.mi.com/global/service/support/warranty/ro.html