| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am fost la un service sa imi decodeze iPhone-ul (4s) si mi-a spus ca aici costa 250 lei, dar daca am pe cineva in Anglia sa ii dau codul IMEi si il decodeaza ei acolo gratuit. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Gratis ti-l decodeaza doar operatorul de telefonie mobila de unde ai cuparat telefonul dupa ce se termina contractul. In rest, peste tot trebuie platita decodarea. Unde zice ca e gratis fii sigur ca nu e adevarat.
Daca mergi la service iti ia mai mult, sunt site-uri straine care vand coduri de decodare exact pentru imei-ul telefonului tau, dar daca nu stii ce faci nu recomand, ca o sa ramai cu codul si cu banii luati si poate nu stii cum sa-l bagi. (nu stiu exact cum e procesul la iphone, eu mi-am decodat un HTC de pe un astfel de site)