| HanszmR a întrebat:

Ce telefon foarte rezistent imi recomandati? Am un Samsung a10 si am avut atata noroc de s-a spart ecranul de 2 ori. Imi doresc sa reziste la socuri si fara mari pretentii. Sa am un Facebook, whats'up, si sa ascult niste muzica, sa se auda bine. Buget maxim de 700 lei

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Motorola E6

| Legion7X a răspuns (pentru Crackman):

La Motorola este nașpa că numerele de contact nu se salvează direct pe cartela SIM ci pe contul google. Dacă ai două morola în familie, și se conectează toți pe același cont, zicând poate nu are importantă chestia asta, se amestecă numerele de telefon, de la primul cu al doilea. Tel memorează numerele tale de tel în cont google, iar dacă scoți cartela și bagi alta, le memorează și din al doilea telefon. Iar ca să le bagi pe sim trebuie sa descarci o aplicație din magazin play, și să mai umbli și pe acolo, pe la diferite opțiuni in funcție de aplicația făcută. În fine Este o bătaie de cap care trebuie să fi atent la ce faci.Pe Samsung este mai ușor conceptul.

| Legion7X a răspuns:

La 700 ce pretenții ai să reziste la șocuri? In rest depinde de design telefonui + specificații.Văd și acelea de 1400 lei au carcasă din plastic. Eu am un a6 plus full metall (aluminiu) de 3 ani. Atunci când l-am luat am dat 1000 lei. acum dacă ar fi să iau altul la banii aștia nou, nu cred că mai găsesc. Mai departe, indiferent ce telefon îti cumperi, ai grijă de el. Pune-i folie de protecție, și i-ai o husă. Dacă vrei un a6 plus poate găsești pe olx, există la 500 sau 600 lei. Însă trebuie sa ai grijă ce cumperi sunt mulți țepari.

https://altex.ro/....../SMTM11BK/

https://m.olx.ro/oferte/q-samsung-galaxy-a6-plus/

| zilog a răspuns:

Am spart mai multe telefoane Samsung 8 Samsung 9...
m-am saturat sa tot spag telefoane si mi-am cumparat un telefon
https://www.emag.ro/......D5R4VYBBM/

Telefon mobil UTOK Dorel 4, Dual SIM

L-am scăpat de la etajul 9 pe ciment si nu a avut nimic,
l-am scăpat în ulei încins la 200*C si l-am scos in 4 secunde si nu avea nimic
zilnic il scap pe ciment ca imi e lene sau ca adorm cu el in mana sau ca sunt prea obosit
sau ca il pun pe la lucrari prin utilaje prins intre-vreun fir de curent si perete sau intre-o teava si perete in loc de suport si tot nu are nimic
cel mai tare din ceea ce i-s-a întâmplat.a fost că l-am săpat la viteza de 140 Km la oră pe autostradă
direct pe asfalt si nu a pățit nimic,
plus că a ajus de câteva ori pe mâna unor copii și copii l-au băgat in cada de apă cu ei șî l-au tinut în apă caldă cu sampon timp și de câte o oră și nu a pățit nimic.
l-am scăpat și în mare si nu a pățit nimic, am turnat la bere pe el...
l-am uitat pe mașină la soare și sa înegrit ecranul după 4 ore de stat la soare vara
dar in 2 ore de ținut la frigider și-a revenit ca și când nimic nu a avut
l-am uitat pe bordul negru al unei masini si a bătut soarele prin parbriz direct in el si sa inegrit ecranul
apoi stiam povestea l-am băgat in frigider si a doua zi era ca si nou

Acum daca ar fi să îmi mai cumpăr un telefon
exact acest telefon l-as alege
Telefon mobil UTOK Dorel 4, Dual SIM,

PLUS CĂ ESTE FABRICAT ÎN ROMÂNIA DE ROMÂNI și tu dacă cumperi acest telefon o să dai salarii la niște oameni din România
adică o să se bucure de banii tăi copii unor români
nu alții din alte țări!

| wj a răspuns:

Pentru notorietate: Galaxy Xcover Pro.
Sunt si alternative:
-Ulefone Armor 7 (2020)
-Blackview BV9900 Pro
-Doogee S95 Pro
-Cat S62 Pro
Blackview BV9500 Pro (nu se aude prea bine)