| nutuxcristian a întrebat:

Cum imi dau seama ca un iPhone este fake? Multumesc, dau funda+vot.

Răspuns Câştigător
| PopaAlex95 a răspuns:

Foarte simplu, in primul rand dupa cum arata, calitatea finisajelor si dupa sistemul de operare. Daca nu iti poti da seama (nu il poti compara cu un iPhone original), introdu numarul serial pe site-ul Apple: https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do si vezi daca este valabil, inseamna ca este original, iar daca nu este o copie, De asemenea poti incerca sa te autentifici in folosind un ID Apple pe iCloud sau in App Store pentru a verifica daca dispozitivul este original.

10 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Daca nu ai tinut in mana unul original si sa-l studiezi cu atentie (finisaje, culori meniu, aplicatii originale instalate...) e destul de greu. Sunt metode ca sa-l verfici dar ori iti trebuie cu tine ceva cu care sa poti intra pe net ca sa verifici un serial.
sau sa vezi daca se poate conecta la Itunes sau daca il recunoaste programul, dar astea deja dupa ce la-i cumparat, ceea ce e cam tarziu.
Am un prieten care a luat teapa cu Iphone 5. (a aflat la un service GSM). Cel mai simplu, te duci cu telefonul la un service GSM, iar cei de acolo iti pun
si il si pot verifica.
Daca il cumperi de la un magazin specializat, atunci nu ai probleme.

| CatalinOrzan a răspuns:

Un IPhone fake e unul contrafacut. Iti dai seama foarte greu care e fake, deci mai bine cumperi de la firme autorizate.

| nutuxcristian explică (pentru CatalinOrzan):

Eu vreau sea mi-l cumpar LA abonament de la Vodafo.e

| CatalinOrzan a răspuns (pentru nutuxcristian):

Da, de acolo sigur nu e fake.

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Intra in Apple store, daca e fake nu poti intra

| nutuxcristian explică (pentru Ag30Fdr4g0nz):

Si numai din asta imi pot da seama?

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns (pentru nutuxcristian):

Asa e f simplu... daca vrei sa te complici sa il desfaci sau sa compari seriile de pe spate...

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Nu inteleg de ce mai postezi asemenea lucruri... cred ca te plictisesti teribil!

| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Sau il desfaci si vezi daca are tot ce-i trebuie, dupa un manual de pe net, daca lipseste ceva, trebuie sa iei masuri happy

| CrissuCriss11 a răspuns:

Daca pe spatele iPhone-ului scrie California design inseamna ca e original. Dar cel mai bine cumpara-l din firme