| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut, de ceva vreme primesc tot felul de apeluri, cu prefix din țari exotice de ex +356 (malta) sau +216 (Tunisia) problema e ca nu știu ce sa fac și deja devine destul de enervant, am ajuns sa fiu sunat la ora 1-2 noaptea.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am pe telefon o optiune prin care numai persoanele care sunt pe lista mea de prioritati ma pot suna. Fa la fel! Apoi, cu fiecare numar care nu-l cunosti, baga-l in black list (lista neagra). Altfel te va suna pana gresesti si-i raspunzi si atunci o factura uriasa te va anunta ca domnia si prostia se platesc.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca numerele acelea daca esti atent iti dau beep ca sa suni inapoi si daca esti prostut si mai esti si pe abonament sunt numere cu suprataxa.
pe mine m-a sunat din Macedonia un astfel de nr.
E o gaseala de asta a saracilor din aceste tari ca sa jecmaneasca fraieri, de fapt cred ca numerele sunt trecute prin tari de acestea (Daca e posibil) si nenorocitii din spatele acestei metode pot fi cu totul din alte tari...

| LPCTSTR a răspuns:

Chestia este foarte cunoscută, ideea e că există o piață neagră a bazelor de date pline cu numere de telefon ce sunt trimise unor roboți din diferite țări unde cineva "închiriază" un numar de telefon (specifica acelei țări), pune o taxă pe el iar procedura de țepuire în masă poate începe.
Schimbă providerul, ori numărul de telefon că altfel nu scapi.

| Demidol a răspuns:

E nevoie sa tii telefonul deschis noaptea? Ai persoane bolnave, urgente, etc? Inchide telefonul noaptea sau cel putin inchide sonorul.

| AndreiMarin499 explică (pentru Demidol):

Nici o data nu se știe dar în general țin telefonul pe mut.

| Uvox a răspuns:

Ai grija sa iti dezactivezi mesageria vocală!

În rest ti-au spus ce poți face. Mai putin aia cu schimbarile numărului. Parca e prea tare ai sper sa nu fie cazul inca.