| Bumby97 a întrebat:

Salut :* Deci eu am un LG optimus l7.Si l-am scapat pe jos si s-a spart display-ul.Adica merge perfect doar are crepaturi pe display care nu ma deranjeaza cu nimic se vede bine pe ecran etc etc.Si azi s-a spart mai tare display-ul si nu imi mai merge touchscreen-ul.Intrebarea mea e urmatoarea: mi s-a spart ecranul de dedesubt sau efectiv display-ul e de vina si daca mi-l schimb imi va functiona si touchscreen-ul?

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Displayul e una si acelasi lucru cu ecranul. trebuie inlocuit.
ecranul/display-ul este cel care incorporeaza si functia de touch

| Bumby97 explică (pentru Danzell):

Deci display-ul e in jur de 80 de lei si ecranul de e in jur de 500 de lei..deci nu e acelasi lucru.

| Danzell a răspuns (pentru Bumby97):

Te referi la carcasa. ecranul de care zici tu are incorporata tehnologia de touch. carcasa (sau displayul cum ii zici tu)
are rol sa protejeze ecranul de zgarieturi.
carcasa este facuta dintr-un plastic subtire in asa fel incat sa permita trecerii curentului de la ecran la deget.

pe scurt ce trebuie sa schimbi sigur e ce e dedesubt.