| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Doresc sa cumpar un iPhone 13 pro, doar ca singurele oferte bune sunt second hand.
Ma gandeam la flip.ro, in conditii 'Foarte Bune'. Aproximativ 4500 lei, 128gb. Credeti ca e o idee buna?
Ma gandesc ca nu poate fi prea uzat daca e abia cu o generatie mai vechi

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

"3.2.1.2. Referitor la operatiunile de reparatii, acestea sunt efectuate intern de Flip, prin specialistii proprii, ceea
ce ne permite sa urmarim indeaproape procesul si sa iti garantam calitatea acestor lucrari si functionarea
optima ulterioara a Produsului. Referitor la eventuala inlocuire de piese, precizam ca toate piesele pe care le
folosim poarta marca CE, sunt de cea mai buna calitate si verificate de specialistii Flip dar nu garantam ca sunt
intotdeauna piese originale. In cazul in care nu ne sunt disponibile piesele originale, folosim piese de înlocuire
compatibile si de calitate înaltă, care trec testele noastre interne de calitate riguroase."

Ce este de remarcat in acest articol?
"dar nu garantam ca sunt intotdeauna piese originale"

preluate de pe:
https://cdn.flip.ro/documents/Terms-and-Conditions.pdf

Mie imi place sa ma documentez si apos sa cumpar/ Astfel sunt un cumparator informat.

Succes.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Credeti ca e o idee buna?"

Raspunsul la acesta intrebare ti-l poti da singur daca raspunzi la urmatoarea intrebare... Ciar ai nevoie de un telefon de 4500 lei? Ce produci cu el ca sa cheltui atat pe un telefon?

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru suntserios):

Din moment ce am de gand sa fac achizitia clar sunt de acord si cu pretul, intrebarea este daca primesc un telefon in conditii chiar 'foarte bune' sau daca site-ul este cu adevarat serios

| helpforyou a răspuns:

Este reconditionat si ai si garantie la el. Singurele "defecte" sunt faptul ca piesele schimbate nu sunt cele standard din fabricatie, deci au performante mai scazute. De exemplu bateria care nu o schimba cu una originala. Dar per ansamblu este ok, daca iti asumi asceste lucruri.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru helpforyou):

Daca ar fi schimbata cu alta decat cea originala ar aparea in setari, spre ex sanatatea bateriei apare doar la baterie originala Apple, asta fiind de cativa ani. Ma refer la uzuri, la 'Foarte bun' sa ma astept la zgarieturi proeminente, urme serioase de uzura? Sau intr-adevar, daca pun o folie chiar arata ca nou? Spatele/lateral nu ma intereseaza atat de tare pentru ca voi avea mereu husa

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru helpforyou):

Intr-adevar, nu am vazut asta. Dar ramane valabil faptul ca se poate observa cu usurinta daca este sau nu bateria originala. Daca observ ca este alta decat cea originala voi returna telefonul. In alt sens, este vreo problema cu site-ul specific pentru telefoane iPhone?

| helpforyou a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Perfect. Alte lucruri nu am auzit despre Flip. Ceea ce mi-a atras atentiaa a fost tocmai acest fapt. Am citit undeva despre faptul ca nu pun piese originale (se intelege de ce- si pretul ar creste) si din ce imi aduc aminte era ceva si cu incarcatorul ceva de genul.

Felicitari pentru faptul ca te documentezi inainte sa dsai banii.

Iti doresc sa iti gasesti telefonul dorit.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru helpforyou):

Voi suna la ei inainte sa dau comanda pentru a ma interesa cu exactitate despre ce este nevoie atunci, multumesc de ajutor

| helpforyou a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Perfect. Cu mare drag.

| helpforyou a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

"3.2.1.2. Referitor la operatiunile de reparatii, acestea sunt efectuate intern de Flip, prin specialistii proprii, ceea
ce ne permite sa urmarim indeaproape procesul si sa iti garantam calitatea acestor lucrari si functionarea
optima ulterioara a Produsului. Referitor la eventuala inlocuire de piese, precizam ca toate piesele pe care le
folosim poarta marca CE, sunt de cea mai buna calitate si verificate de specialistii Flip dar nu garantam ca sunt
intotdeauna piese originale. In cazul in care nu ne sunt disponibile piesele originale, folosim piese de înlocuire
compatibile si de calitate înaltă, care trec testele noastre interne de calitate riguroase."

Ce este de remarcat in acest articol?
"dar nu garantam ca sunt intotdeauna piese originale"

preluate de pe:
https://cdn.flip.ro/documents/Terms-and-Conditions.pdf

Mie imi place sa ma documentez si apos sa cumpar/ Astfel sunt un cumparator informat.

Succes.

| Antton a răspuns:

Nu cumpără de pe Flip. Ro vei regreta sunt reparate cu piese contrafăcute am luat 2 iPhone unul 12 pro max și un iPhone x amândouă sau stricat