| GoldenBoy17 a întrebat:

Salut,Dragii mei prieteni de pe TPU
Imi poate recomanda cineva un Service Bun din bucurești unde pot schimba bateria unui Samaung S6 edge?
Vreau un service unde lucreaza profesioniști de calitate
Ajutati-ma, va rog!

18 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu prea contează service-ul, montarea bateriei e simpla, trebuie doar sa te asiguri ca ii pui o baterie originala. Alea sunt mai greu de găsit pentru ca de regula provin din dezmembrări. Și mai toți lucrează cu baterii care arată ca originalul, dar nu sunt și nu are rost sa te stresezi degeaba pentru ca nu va fi mai buna decât asta pe care o ai acum, asta dacă merge. Caută mai bine tu o baterie și asigura-te ca nu e uzata foarte mult.
Și oricum s6 e recunoscut pentru bateria prea mică pe care o are in comparație cu procesorul sau, și eu am avut și ținea puțin. Dacă ea merge și nu îți face probleme ca închisul telefonului brusc sau tine mai puțin de 5 ore, eu zic ca nu are rost sa o schimbi.

| GoldenBoy17 explică (pentru Bondarel99):

Salut, pai in General cam atat ma tine, 5-6 ore, maxim! De incarcat se incarca ok, si nu am avut probleme de inchidere bruscă pana acum! Am vazut pe olx niste anunturi ubde spun ca sunt 100% originale!

| Bondarel99 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Caută pe net cum sa deosebești o baterie originala de una fake, sunt tutoriale.
Și dacă stai tot timpul pe telefon și te joci mai ales, e normal sa țină 5 ore. Dacă nu umbli pe el și totuși tine doar 5-6 ore atunci e o problema. Dar repet, s6 are in general o baterie mult prea mică și toți oamenii care îl au se plâng de asta.

| GoldenBoy17 explică (pentru Bondarel99):

Eu de obicei nu ma joc, stau pe Facebook, ascult muzica, vorbesc prin sms, cam astea le fac eu zi de zi, problema este ca cand pornesc Datele, Bateria se descarca foarte repede, pe la 12 cand m-am trezit aveam 72%, am inceput sa umblu pe el, si acum mai am 11% acum e ora 14:46

| Bondarel99 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Atunci caută o baterie pe net și întreabă de unde provine, dacă zice ca din dezmembrări e ok. Și întreabă și cam câte cicluri de încărcare folosite are, sa nu aibă mai mult de 50. La service nu au baterii originale, decât foarte rar. Am fost eu recent sa schimb la un iPhone și prima data mi-au zis ca e originala, apoi ca imita foarte bine originalul...

| GoldenBoy17 explică (pentru Bondarel99):

Si macar tinea cat originala?

| Bondarel99 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Nu, tinea mult mai putin.

| GoldenBoy17 explică (pentru Bondarel99):

Atunci o sa ma riscu cu o baterie din dezmembrari, stiu ca Samsung pune baterii originale, dar îmbătrînești pana iti schimba aia bateria.

| Bondarel99 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Daca poti ajunge la Samsung atunci du-te acolo. Daca mai ai garantie, o sa ii faca un test si daca ei constata ca nu e buna o sa iti schimbe gratis.

| GoldenBoy17 explică (pentru Bondarel99):

Numai am, ma costa 200 de lei reparatia individuală, cu 6 luni garantie pe baterie si 3 luni pe manopera.

| mudokins78 a răspuns:

Samsung/service.ro

| mudokins78 a răspuns:

Şi nu vreau funda!
Vreau să ne avem ca fraţii,

| GoldenBoy17 explică (pentru mudokins78):

Daca cumpar eu o baterie de s6 edge, pot merge cu ea in service pentru montare, intr-un service oare care ma refer!

| mudokins78 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Da chiar nu poţi pune un de baterie? Trebuie să dai fuga la service? Nu îţi trebuie decât o şurubelniţă şi bateria.

| 28cosmin a răspuns:

Salut, eu ți-am explicat la telefon când mai sunat cât și pe Facebook, dar văd că nu înțelegi explicațiile mele, asta e eu mă pricep în telefoane/calculatoare/tablete și multe altele dar văd că nu mă înțelegi de loc, am și sunat degeaba la Samsung să mă interesez, dar văd că degeaba am sunat că nu vrei să mă înțelegi niciodată. O zi bună/o zi frumoasă în continuare! happy

| GoldenBoy17 explică (pentru 28cosmin):

Salut, cand am fost mi-au zis ca nu au baterii in stoc, asa ca am renuntat sa mai merg la ei, incerc sa o schimb la alt service, la samaung e pierdere de timp, iti multumesc pentru ajutorul oferit

| 28cosmin a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Salut, eu ți-am zis că normal îl ține la reparat timp de 14 - 15 zile deoarece dacă nu au bateria sau piesa care trebuie să fie reparată, ei va trebuii să facă comandă pentru ale veni piesa sau bateria respectivă... Tu crezi că cei de la Samsung dau degeaba perioada de reparație de 14 - 15 zile ca să stea degeaba, uite că nu dacă nu au piesa/bateria respectivă va trebuii să de-a comandă, iar tu când te-ai dus la ei la cei de la Samsung tu ai vrut să ți-o facă imediat pe loc de parcă ar fi cei de la colțul străzilor adică cei de la Service-urile GSM de peste tot, Samsung este o firmă renumită și nu își permite niciodată să îți fac un lucru dacă lucru respectiv nu funcționează, din acest motiv există a ceea perioadă de reparație de 14 - 15 zile termen de reparație și 2 sau 3 zile termen de livrare... Eu ți-am zis că durează acest lucru, iar tu nu ai înțeles și tu tot pe loc ai vrea să îți facă telefonul, îmi pare rău să îți zic dar nu o să fie niciodată așa ca tine la orice service autorizat ca de exemplu Samsung să ți-l facă pe loc. Nu te supăra frate dar așa este eu ți-am spus că nu ți-l va face pe loc dar nu mai ascultat și așa a fost ca mine. Eu sper să reușești între timp să ți-l faci!

| GoldenBoy17 explică (pentru 28cosmin):

Salut, am sunat a doua zi, si mi-au zis ca pot suna inainte sa ma duc, si daca au baterie in stoc, mi-l face in maxim 2 ore.