| anonim_4396 a întrebat:

În martie 2013 mi-am achiziționat un telefon Samsung S5380 Wave Y Young. Vreau să știu dacă m-am păcălit. Atunci nu știam care e treaba cu sistemele de operare,etc. Acest telefon,are sistem de operare bada și este dotat doar cu Samsung Apps fără Magazin Play. Voiam să-mi descarc și eu WhatsApp,dar e valabil doar pentru iPhone,BlackBerry,Windows Phone,Android,etc,fără bada. Voiam mai multe aplicații,ceva mai interesant,oricum,mie îmi place mai mult cum controlez bada față de android,dar era vorba de aplicații. Nu există niciun program,sau să descarc Magazin Play,ceva? A,și în legătura cu GPS-UL,dacă îl activez spune că trebuie să plătesc nuștiuce pentru a-l putea folosi,eu și pentru asta l-am cumpărat, crezând că are și GPS. Ofer fundă + vot!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Degeaba descarci tu Magazinul ca oricum acolo sunt aplicatii care ruleaza doar pe Android

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un Samsung Galaxy Y Duos, nici eu nu stiam despre Android bla bla bla. Dar am avut norocul sa am Android 2.3.6 parca... Eu zic ca te-ai cam pacalit cu acest telefon.

| Anticarul a răspuns:

Telefonul este o forma de hibrid sa zic asa, nici android dar nici soft standard, ai mai multe obtiuni decat un tel non-android, dar nu poate toate functiile de android. Sincer este ca windows Vista intre Xp si Windows 7, mai rau te incurca. Lipseste din el exact ce este mai important (google play) si nu prea poti instala multe pe el. Poate gps, dar platesti serviciul de satelit catre providerul de retea. Pont: cumpara-ti un android big grin

| PuFiLiCi98 a răspuns:

Doar Androidul dispune de Magazin Play, acesta fiind magazinul de aplicatii si jocuri pentru Android, nu si pentru alte sisteme de operare. Un coleg a avut acest telefon, si tot asa, nu prea se pricepea, dar intr-un final (acum 1 an ) isi achizitionase Samsung Galaxy Y Duos. Eu am avut Galaxy Gio, momentan avand Huawei Ascend G510.
Nu exista o alternativa sa iei Magazin Play pentru Bada, doar posibil alte magazine(ai grija la costuri suplimentare si la aplicatii care nu sunt furnizate de firme sigure).
In legatura cu GPS, pentru bada nu stiu cu ce se mananca, eu am Android si folosesc Google Maps si merge fara probleme - in plus au adaugat functia navigare offline ( adica iti salvezi portiunea de mapa dorita pentru navigare offline). Din punctul meu de vedere ar trebui sa mearga gratis.