| jsbdbsns a întrebat:

Salut, la inceputul anului scolar cand am primit tabletele acelea de la scoala i-am setat o parola pin si inca de cand am primit-o nu am folosit-o deloc.Nu reusesc sa imi aduc aminte parola si nu merge sa ii dau hard reset. Stiu ca in regulamentul ala sau ce o fi scrie ca in cazul deteriorarii spargerii sau pierdererii tabletei va trebui sa platesti pentru ea.In cazul in care nu stii parola de la tableta si nu poti sa o deblochezi va exista vreo problema?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Stai liniștit, nu este nicio problemă. Chiar dacă ai setat o parola și ai uitat-o, tabletele respective sunt monitorizate, adică administratorul (IT) al școlii tale a instalat în tabletă un administrator de dispozitiv (mdm) prin care poate configura și reseta tableta remote. Nu va fi o problemă pentru tine, pentru că sunt cel puțin două metode prin care se poate debloca. Fie remote prin MDM-ul respectiv sau printr-un Hard Reset.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merge sa o deblochezi, la un service. Dar costa 70-100 lei. Depinde de service.