| Pivniceru1 a întrebat:

Salut la toti..De curand am intrat in posesia la un Nokia x6 de 16gb si vad ca tine foarte putin bateria..in aplicatii sau muzica tine 2-3 zile dar daca ma suna cineva 1 minut (bateria "sare" brusc de la 4 liniute la 1....si daca il bag la pc sa vad cu Nokia pc suite cata baterie are spune 10%) ce poate sa fie oare? i-am dat hard reset si bagat ultima versiune de soft updatata prin Nokia software Update...multumesc astept pareri

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pentru o incarcare completa e nevoie de 1, 5-2 ore daca bateria e OK.
O incarcare partiala duce la scaderea de viata a acumulatorului/bateriei si implicit la o folosire mai scurta a capacitatii acestuia.

Softul de incarcare poate da erori in cazul unei baterii uzate(pe duca) sad

In aplicatii si muzica se consuma putin fata de o convorbire cand se cauta antene disponibile/apropiate+convorbirea(microfon/difuzor)

| ursey a răspuns:

Telefoanele X-6 sunt cu probleme ele am un prieten care pateste la fel in timp ce vb se inchide l-a dus si la resoftat si la reparat la specialisti si la fel face eu am tot X-6 dar nu am decat o singura problema daca stau pe net si caut cate ceva imi spune ca nu am suficienta memorie si sa mai inchid din aplicatii si ma scoate de pe net

| Pivniceru1 explică (pentru ursey):

Maine imi aduce o baterie noua de la un service gsm...acum sper sa, scap de problema asta ca e destul de, "destept" pentru ce imi trebuie mie...Nu vreau iphone 5..sau Samsung s4 ca, costa o caruta de banii, daca tot l-am luat pe asta sa il pot face calumea si sa am si un telefon bun.Multumesc pentru raspunsuri acum mai astept pana maine si vad daca mai are cineva vreo idee astept raspuns

| ursey a răspuns (pentru Pivniceru1):

Sper sa fie bateria dar nu cred ele sunt bune ca telefoane dar au probleme
daca e sa mearga ma anunti sa vad ce ii zic la prietenu ala al meu ca zicea ca mi-l da mie pentru piese pe al lui in caz ca pica ceva la al meu

| Pivniceru1 explică (pentru ursey):

Acum 1h am luat bateria si era deja incarcata 100% acum sa vad daca l-am rezolvat si cate zile ma tine aceasta baterie.2 zile este de ajuns pentru mine nu sa il bag in fiecare zi la incarcat.

| raduk2011 a răspuns:

Lasa telefonul sa se incarce mai mult cca. 6 ore pentru formatarea bateriei

| stlucian a răspuns (pentru raduk2011):

Bateriile Li-Ion 1320 mAh battery (BL-5J) NU SE FORMATEAZA!
Doar cele LI-Pol(litiu-polimer mai vechi ca tehnologie)

| Pivniceru1 explică:

Stiam asta ma gandesc sa fie bateria "pe duca"? ca arata destul de jupuita si putin "umflata" zic eu.dar am incercat si cu alta baterie de la cineva si tot la fel face...nu stiu ce sa mai fac...mersi pentru raspunsuri si mai astept