| Eagle77 a întrebat:

Salut!
Mi-am cumparat un redmi 9 cam de o saptamana si am ceva probleme cu el.
1. Pe PUBG am frame-drop-uri foarte mari
2. Am introdus cardul SD de pe telefonul vechi, insa dupa ceva timp pur si simplu nu il mai recunoaste. Daca il scot si il bag iar il recunoaste o vreme apoi dispar toate fisierele de pe el.
3. La o baterie de 5020 mAh ar trebui sa tina cam 2 zile la o utilizare normala. Al meu nu stiu daca tine o zi. Daca aveti ceva solutii va rog sa le impartasiti, multumesc!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| OnePiece a răspuns:

Pai e normal. Helio G80 e un procesor slab, dar e cu 3 clase peste lesinaciunile alea pe care le pun de-alde Samsung și LG la 500 de lei. PUBG ar trebui sa meargă pe setări medii la tine, încearcă să reduci setările. Bateria normal că se duce repede daca te joci pe el. Daca stai doar pe Facebook și YouTube ar trebui sa te tina 2 zile.

| costicj a răspuns:

Depinde de specificațiile telefonului. Spre ex, dacă avea specificații bune, iar bateria este extraordinar de mare pentru un smartphone, nu ar fi trebuit sa câștige din clienții Samsung/Huawei/Apple, care cauta un telefon practic?
1. Verifică cerințele jocurilor și comparăle cu ale telefonului, framedrop-urile sunt rezultatul insuficienței performanțelor dispozitivului.
2. Nu mă bag aici, nu doresc să dezinformez dacă nu mă pricep la probleme cu SD-uri.
3. Bateria se duce în urma consumului de resurse, deci automat, cu cât telefonul se încălzește mai mult încercând să ruleze programe grele (pubg este un exemplu), acesta fiind în dificultate, va consuma mai mult decât ar trebui, în special dacă telefonul are și multe resurse standard, nu mai spun de instalatele ulterior.
Poți căuta o aplicație de clean, care închide tot ce nu este necesar ca activitate, dar eu unul nu văd rostul. Depinde mult și de calitatea pieselor, deci per total, a brand-ului care le folosește.

| costicj a răspuns (pentru costicj):

A se omite "greșeala": compară-le*. Uneori folia mă încurcă.

| Eagle77 explică (pentru costicj):

Inainte sa il iau, m-am uitat pe yt sa vad cum duce PUBG. La altii nu am vazut sa aiba probleme si erau aceleasi specificatii( 3 gb ram, 32 gb rom). Ce e si mai ciudat e ca pe vechiul telefon (Samsung j3 2017) cu 2 gb ram nu aveam framedrop. In schimb aveam lag, dar aia e altceva. Am incercat si cu aplicatii de tip "cleaner" insa nu e mare diferenta sad