| Daniel2500 a întrebat:

Nu inteleg ceva...
De ce cand vreau sa cumpar un telefon gen Iphone de pe okazii...sau site-uri gen okazii, chiar daca e second hand sau nou(pe okazii) peste tot scrie "Fara factura". De ce nimeni nu ofera factura? Astfel pot dovedi ca l-am cumparat, nu inteleg
fundoi! pentru cine ma ajuta

Răspuns Câştigător
| AndyMkd a răspuns:

Ba frate...sa iti explic niste chestii, de exemplu eu cumpar un telefon...si a 2 zi dupa cumparare il pun pe okazii mercador tocmai.ro (sa zicem) asta il face la mana a 2 (lucruriile la mana a 2 pot fi si noi dar daca a intrat in posesia cuiva si posesorul obiectului il da mai departe il face sa fie la mana a 2.Si factura nu se da happy Hai baga fundoiulwinking

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai cum sa emiti factura ca persoana fizica

neluL
| neluL a răspuns:

Factura este emisa doar de o firma sau persoana juridica. Pe okazii sunt inregistrate doar persoane fizice si cateva firme de prestari servicii.O persoana fizica nu are obligatia de a emite factura iar pentru o factura emisa se deduce implicit TVA-ul care se reflecta in pret si garantia produsului. Deci un telefon care costa pe okazii 1.000 lei, cu factura o sa coste 1.240 lei, banuiesc ca sunt persoane care o sa-ti ofere factura la 240 lei diferenta.

| Okaziiro a răspuns:

Salut Daniel2500! De pe Okazii.ro poti cumpara telefonul si cu factura. Atunci cand faci cautarea pe site foloseste filtrul "Cu factura", iti vor fi afisate doar produsele pentru care vanzatorii emit acest document. Daca ai nevoie de ajutor ne gasesti la 0374652944 sau pe suport@okazii.ro. Spor la cumparaturi happy